ABB wykonała automatykę dla gazociągu Medgaz

Firma ABB dostarczyła zintegrowane, wielosystemowe rozwiązanie automatyki dla nowego gazociągu Medgaz, który łączy największego wytwórcę gazu w północnej Afryce z sieciami przesyłowymi gazu w Europie. Rozwiązanie ABB łączy w całość rozproszony system sterownia, system zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwgazowych oraz system wyłączenia awaryjnego zarówno dla stacji kompresorowej, jak i terminala odbiorczego.

Posłuchaj
00:00

Medgaz jest współwłasnością kilku algierskich i europejskich firm energetycznych: Sonatrach, Cepsa, Iberdrola, Endesa oraz GDF Suez. Przesył gazu ziemnego rozpoczęto w marcu 2011 r. 210-kilometrowa nitka gazociągu łączy złoża gazu w Algierii z sieciami dystrybucji gazu w Hiszpanii i w południowo-zachodniej Europie. Gazociąg dostarcza do 8 mld m³ gazu ziemnego rocznie. Wkrótce dobudowana zostanie druga nitka gazociąu, która zwiększy zdolności przesyłowe do 16 mld m³ rocznie.

Główną częścią gazociągu Medgaz jest stacja kompresorowa i terminal odbiorczy. Gaz jest sprężany z 45 do 200 barów, a następnie tłoczony do nitki gazociągu i transportowany dnem morskim na głębokości do 2160 metrów. Zazwyczaj na potrzeby stacji kompresorowej, terminalu odbiorczego oraz nitki gazociągu konieczne jest uruchomienie trzech systemów sterowania oraz trzech oddzielnych stanowisk kontrolnych. Integrujące, wielosystemowe rozwiązanie automatyki ABB umożliwia zdalne sterowanie i monitorowanie stacji oraz terminalu z jednego stanowiska kontrolnego, przy czym na nitce gazociągu zainstalowano system wykrywania przecieków.

Zbudowany kosztem 1,2 mld USD gazociąg Medgaz jest jednym z największych projektów infrastrukturalnych regionu Morza Śródziemnego w ostatnich latach. Został sklasyfikowany przez Unię Europejską jako priorytetowy projekt TEN-E (transeuropejskie sieci energetyczne) w ramach połączenia wzajemnego i współdziałania sieci elektrycznych i gazowych Europy i regionów sąsiednich.

źródło: ABB

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Integracja IT i OT w przemyśle: OMRON i Cognizant łączą siły dla cyfrowej transformacji
Przemysł 4.0
Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej
Roboty
Czy roboty stają się coraz bardziej samodzielne?
Aktualności
Rynek kompozytów
Roboty
Kawasaki CORLEO – czteronożny robot mobilny z napędem wodorowym i systemem równowagi opartym na AI
Aktualności
Branża pakowania wobec współczesnych wyzwań
Powiązane treści
Firma ABB zmodernizowała jeden z największych polskich magazynów gazu
ABB wykona za 216 mln dolarów instalację uzdatniania gazu ziemnego
Gaz-System zakończył rozbudowę kluczowego dla polskiego systemu węzła gazowego
ABB będzie serwisować instalacje wydobywcze i przesyłowe firmy QGC
ABB zasili Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych
System MicroSCADA od ABB zwiększy bezpieczeństwo FW Jędrzychowice i Zgorzelec
ABB dostarczy za 160 mln dolarów systemy zasilania dla statków wiertniczych
ABB zdobywa warte 110 mln dolarów zamówienie na energetyczne połączenie Litwy i Polski
ABB dostarczy układ zasilania dla budowanego w Świnoujściu gazoportu
ABB zmodernizowało system zasilania rafinerii Grupy Lotos
Terminal gazowy w Świnoujściu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów