W Instytucie Lotnictwa uruchomiono najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk

| Gospodarka Artykuły

W Warszawie rozpoczęło pracę niezwykłe w skali światowej laboratorium badawcze. Placówka będzie prowadzić testy łożysk stosowanych przy budowie samolotów, lokomotyw i maszyn o dużych gabarytach. Jak przekonuje dyrektor Instytutu Lotnictwa prof. Witold Wiśniowski, inwestycja jest odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie przemysłu. Laboratorium będzie prowadziło badania na zlecenie firmy General Electric.

W Instytucie Lotnictwa uruchomiono najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk

- Idea stworzenia w Engineering Design Center - pionie merytorycznym Instytutu Lotnictwa - laboratorium dającego możliwość badań łożysk lotniczych przewijała się w rozmowach biznesowych od lat. W 2011 roku, w trakcie pierwszych, poważnych na ten temat rozmów, zapadła obustronna decyzja o podjęciu przez stronę polską wyzwania - wspominał prof. Wiśniowski.

Duża część aparatury zainstalowanej w laboratorium została wykonana na specjalne zamówienie, według projektu inżynierów z Instytutu Lotnictwa. Na szczególną uwagę zasługują dwa silniki elektryczne o mocy 150 kW i maksymalnej prędkości obrotowej 25 tys. obrotów na minutę. Firmę gotową do wykonania tego rodzaju silników udało się znaleźć dopiero po półrocznych poszukiwaniach na całym świecie - zwykle tak wysoką prędkość obrotową uzyskuje się dzięki przekładniom, a nie bezpośredniemu napędowi.

Układ hydrauliczny pozwala na badanie wpływu obciążeń na łożysko do 100 kN, sprężarki wdmuchują do kilograma powietrza na sekundę, a grzałki o mocy 600 kW dają możliwość osiągniecie temperatury powietrza do 550°C. Czujniki w układzie smarowania wykrywają obecność w oleju opiłków świadczących o uszkodzeniu lub zużyciu łożyska, a sam olej jest poddawany badaniom w autoryzowanym laboratorium. Komputery pozwalają wykonać dowolny program badawczy.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: mg.gov.pl