W Instytucie Lotnictwa uruchomiono najnowocześniejsze na świecie laboratorium badania łożysk

W Warszawie rozpoczęło pracę niezwykłe w skali światowej laboratorium badawcze. Placówka będzie prowadzić testy łożysk stosowanych przy budowie samolotów, lokomotyw i maszyn o dużych gabarytach. Jak przekonuje dyrektor Instytutu Lotnictwa prof. Witold Wiśniowski, inwestycja jest odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie przemysłu. Laboratorium będzie prowadziło badania na zlecenie firmy General Electric.

Posłuchaj
00:00

- Idea stworzenia w Engineering Design Center - pionie merytorycznym Instytutu Lotnictwa - laboratorium dającego możliwość badań łożysk lotniczych przewijała się w rozmowach biznesowych od lat. W 2011 roku, w trakcie pierwszych, poważnych na ten temat rozmów, zapadła obustronna decyzja o podjęciu przez stronę polską wyzwania - wspominał prof. Wiśniowski.

Duża część aparatury zainstalowanej w laboratorium została wykonana na specjalne zamówienie, według projektu inżynierów z Instytutu Lotnictwa. Na szczególną uwagę zasługują dwa silniki elektryczne o mocy 150 kW i maksymalnej prędkości obrotowej 25 tys. obrotów na minutę. Firmę gotową do wykonania tego rodzaju silników udało się znaleźć dopiero po półrocznych poszukiwaniach na całym świecie - zwykle tak wysoką prędkość obrotową uzyskuje się dzięki przekładniom, a nie bezpośredniemu napędowi.

Układ hydrauliczny pozwala na badanie wpływu obciążeń na łożysko do 100 kN, sprężarki wdmuchują do kilograma powietrza na sekundę, a grzałki o mocy 600 kW dają możliwość osiągniecie temperatury powietrza do 550°C. Czujniki w układzie smarowania wykrywają obecność w oleju opiłków świadczących o uszkodzeniu lub zużyciu łożyska, a sam olej jest poddawany badaniom w autoryzowanym laboratorium. Komputery pozwalają wykonać dowolny program badawczy.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: mg.gov.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Wchodzi SOLIDWORKS CPQ - rozwiązanie biznesowe oparte na AI, zapewniające szybką i dokładną konfigurację produktów, wycenę i ofertowanie
Przemysł 4.0
Rockwell Automation zaprezentuje Emulate3D Factory Test na targach Hannover Messe 2025
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Powiązane treści
NSK zainwestuje 17,5 mln euro w usprawnienie dystrybucji łożysk
Rynek łożysk - 118 mld dolarów w 2020 r.
400 mln zł na nowoczesne technologie lotnicze
Transparency Market Research o rynku łożysk z wbudowanymi czujnikami
SKF dostarczy zespoły łożyskowe do Chin
Timken kupuje producenta łożysk Revolvo
Rynek łożysk spodziewa się wzrostu
Kolejna firma prowadzi kampanię przeciw podrabianiu łożysk
Presja cenowa ukształtuje europejski rynek łożysk
Niemcy walczą z podrabianymi łożyskami
Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik SA przejęta przez chińskiego inwestora
Łożyska Timken w łaziku Curiosity
Rynek łożysk według IMS Research
CBRF współpracuje z Instytutem Lotnictwa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów