W Gdańsku powstanie efektywna energetycznie szkoła
| Gospodarka ArtykułyAmbasada Francji wraz z firmą Schneider Electric zakończyła drugą edycję projektu Eco-miasto, którego celem jest rozpowszechnianie wśród polskich gmin dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz rozpoczęcie procesu ich wdrażania. W kategorii efektywność energetyczna miast z liczbą powyżej 100 tys. mieszkańców zwyciężył Gdańsk, który od dłuższego czasu realizuje projekty w obszarze efektywności energetycznej. Dla zwycięskiej gminy Schneider Electric ufundował specjalny system SmartStruxure Lite przeznaczony do zarządzania energią elektryczną i ogrzewaniem w szkole.
- Nagroda, którą ufundował Schneider Electric pozwoli osiągnąć wymierne oszczędności w zakresie zużycia energii i podniesienia komfortu cieplnego. Co więcej, pozwoli również zademonstrować nasze możliwości w tym zakresie - mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.
- W ramach pilotażu zrealizowaliśmy pierwszy projekt, który obejmował cztery szkoły i dwa budynki administracyjne. Dzisiaj realizujemy drugi, który obejmuje kolejne pięć szkół. Nagroda, którą otrzymaliśmy będzie dla nas cennym wkładem w projekt, w którym wraz z trzema gminami budujemy jedną szkołę. Zostanie ona wyposażona w ten właśnie system - mówi Marcin Dawidowski, Dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Miasta Gdańsk.
W budynku szkolnym o powierzchni użytkowej 2100 m², składającym się z minimum 16 pomieszczeń do nauki, całkowite koszty jego utrzymania kształtują się na poziomie około 300 tys. zł. Koszty zużycia energii cieplnej i elektrycznej to blisko 50% wydatków na utrzymanie takiego budynku. Po przeprowadzonej modernizacji szkoły można oszacować, że ogólna oszczędność uplasuje się na poziomie około 30%. Jak pokazuje praktyka, najczęściej osiągany poziom oszczędności to 30% na oświetleniu i 40% na ogrzewaniu.
źródło: Schneider Electric