Chińczycy inwestują w polskie projekty wiatrowe

Powołany na początku 2014 r. China CEE Investment Co-operation Fund dysponuje kwotą 500 mln dolarów przeznaczoną na inwestycje w Polsce i 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas zainwestował 84 mln dolarów w trzy polskie projekty wiatrowe. W celu inwestowania w farmy wiatrowe o łącznej mocy do 250 MW, które są realizowane przez polską prywatną spółkę GEO Renewables, fundusz utworzył w Polsce spółkę joint venture z firmą Enlight Renewable Energy Ltd, notowaną na giełdzie w Tel Awiwie.

Posłuchaj
00:00

Chińczycy razem z firmą Enlight są większościowym udziałowcami elektrowni wiatrowej o mocy 36 MW w gminie Wróblew. Zainwestują kolejne 50 mln dolarów w drugi projekt wiatrowy o mocy 150 MW, którego budowa ma się rozpocząć pod koniec roku, a także - prawdopodobnie w pierwszym półroczu 2015 r. - 25 mln dolarów w trzecią polską elektrownię wiatrową o mocy 70 MW.

China CEE Investment Co-operation Fund pozyskał kapitał od the Export-Import Bank of China oraz państwowych instytucji finansowych z Europy-Środkowo-Wschodniej. Fundusz inwestuje w projekty na 5-9 lat.

źródło: Rynek Infrastruktury

Powiązane treści
Chińska spółka przejęła Pirelli
Prace przy budowie polskich farm wiatrowych będą warte 800 mln zł
Chiny chcą dokładniej kontrolować obrót pierwiastkami ziem rzadkich
Shanghai Electric, największy chiński producent urządzeń dla energetyki, zamierza w Polsce budować elektrownie
Chińczycy złożyli najtańszą ofertę na budowę bloku węglowego w Kozienicach
Czy chiński koncern będzie budował elektrownie w Polsce?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
Nidec ACIM uruchamia w Chinach nową superfabrykę silników
Roboty
Sztuczna inteligencja uczy robota pokonywać każdy teren
Aktualności
Endress+Hauser z nagrodą
Roboty
Globalny rynek robotów przemysłowych skurczył się o 5,8%
Roboty
Nowy CEO firmy KUKA
Aktualności
Siemens podsumowuje drugi kwartał 2025 roku

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów