Enercon oskarżył Siemensa o naruszenie patentów

W swoim oskarżeniu niemiecki producent elektrowni wiatrowych zarzuca Siemensowi wykorzystywanie jego patentów m.in. w projekcie morskiej farmy wiatrowej Westermost Rough, która budowana jest na Morzu Północnym. Oskarżenie dotyczy także morskiej farmy wiatrowej Gunfleet Sands, w której również wykorzystuje się turbiny Siemensa. Enercon twierdzi, że Siemens naruszył jego patenty w technologii High Wind Ride Through (HWRT), która pozwala turbinom działać przy dużych prędkościach wiatru.

Posłuchaj
00:00

Technologia umożliwiająca pracę przy dużym wietrze jest także wykorzystywana na farmie London Array na Morzu Północnym, gdzie pracuje 175 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW.

Siemens odpierając zarzuty poinformował, że nie naruszył patentów Enercona, i że będzie się bronił w sądzie. Wcześniej wygrał już z Enerconem podobną sprawę. Brytyjski sąd ma się zająć naruszeniem patentów Enercona w czerwcu bieżącego roku.

Enercon wytoczył już podobny proces dotyczący patentów firmie Gamesa - hiszpańskiemu producentowi elektrowni wiatrowych. Po jego zakończeniu Hiszpanie musieli zapłacić odszkodowanie w wysokości 7 mln euro. Proces toczył się 3 lata.

Farma wiatrowa Westermost Rough należy do duńskiego koncernu energetycznego DONG (50%), firmy Marubeni Corporation (25%) i brytyjskiego Green Investment Banku (25%). Pracować ma tam 35 turbin wiatrowych Siemensa SWT-6.0-154 o mocy 6 MW każda. Elektrownia Gunfleet Sands należy do DONG-a i Marubeni Corporation.

źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Rozmowa z Michałem Berezą z firmy Siemens
Siemens przejął firmę Dresser-Rand
Siemens powróci do branży fotowoltaicznej
Siemens otworzył centrum zdalnej diagnostyki turbin wiatrowych
Siemens przejął dział turbin gazowych Rolls-Royce Energy
Siemens zdobył rekordowy kontrakt na dostawę turbin
Siemens wyposaży tureckie elektrownie wiatrowe w bezprzekładniowe turbiny
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Przemysłowa AI: od strategii do skali. Hannover Messe 2026 – relacja z panelu „AI in Industry”
Aktualności
Usługi MRO w lotnictwie i wojsku
Bezpieczeństwo
Wybuch, którego nie widać - nowe podejście do bezpieczeństwa
Aktualności
Nowy zakład w województwie mazowieckim
Aktualności
Siemens Mobility prezentuje zdigitalizowaną lokomotywę Vectron X i zwiększa moce serwisowe w Monachium
Przemysł 4.0
Hiperautomatyzacja i elastyczność - nowa linia produkcyjna w bydgoskiej fabryce Unilever

Cyberbezpieczeństwo OT - od technicznego tła do elementu odporności organizacji

Systemy automatyki przemysłowej, budynkowej i infrastrukturalnej przez lata funkcjonowały jako środowiska techniczne, których kluczowym zadaniem było zapewnienie ciągłości działania procesów. Projektowane z myślą o niezawodności i stabilności, pozostawały relatywnie odseparowane od szerszej dyskusji o cyberbezpieczeństwie. Nie oznaczało to jednak, że bezpieczeństwo stanowiło kwestię drugorzędną. Wręcz przeciwnie – było wpisane w samą naturę tych systemów. Dziś zmienia się przede wszystkim to, że zaczynamy tę zależność świadomie identyfikować i wprost nią zarządzać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów