Spadają ceny paneli fotowoltaicznych, a rynek w Europie coraz słabszy
| Gospodarka ArtykułyOd 2009 r. ceny paneli fotowoltaicznych spadły nawet o 80%. Firma konsultingowa IHS szacuje, że średnie ceny standardowych krystalicznych paneli fotowoltaicznych spadną w kolejnych 4 latach o 27%, osiągając poziom 0,45 dolara/W. Analitycy są zdania, że będzie to dotyczyć również najnowszych i najbardziej wydajnych modułów. Jednocześnie, gdy globalny rynek fotowoltaiczny rozwija się coraz szybciej, Europa spowalnia, wracając do równowagi po okresie szybkiego wzrostu generowanego przez dopłaty do produkcji energii z fotowoltaiki.
Po roku 2013 r. nadpodaż paneli PV zaczęła maleć i z rynku wypadło wiele, zwłaszcza europejskich firm. Ceny paneli PV zaczęły się wówczas stabilizować. IHS szacuje, że do 2019 r. globalny potencjał instalacji fotowoltaicznych osiągnie 500 GW, a rocznie przybywać będzie około 64 GW takich systemów. Teraz na świecie funkcjonują elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy przekraczającej 180 GW.
Dominującą technologią będą do końca bieżącej dekady panele krystaliczne, a udział paneli cienkowarstwowych będzie stale maleć. Według IHS, udział modułów bazujących na technologii cienkowarstwowej spadnie w 2015 roku do 7% w porównaniu do 8% w roku ubiegłym i 15% w roku 2010.
Przez wiele lat w budowie nowych instalacji fotowoltaicznych prym wiodła Europa z Niemcami na czele. Obecnie, mimo że kraj ten ma potencjał PV rzędu 38 GW, czyli największy na świecie, Niemcy budują znacznie mniej fotowoltaicznych elektrowni niż aktualni, globalni liderzy - Chiny, Japonia i Stany Zjednoczone. Do niedawna Niemcy instalowali rocznie ponad 7 GW systemów PV. W bieżącym roku niemiecka branża PV ma zamontować systemy PV o mocy około 2 GW, a Chińczycy zaplanowali na ten rok budowę elektrowni fotowoltaicznych produkujących aż 17,8 GW energii.
Spowolnienie na europejskim rynku fotowoltaicznym potwierdzają nowe dane European Photovoltaic Industry Association (EPIA). Jednocześnie szef EPIA James Watson zaznacza, że produkcja energii z PV w Europie staje się coraz bardziej konkurencyjna kosztowo w porównaniu z cenami energii z sieci. Według EPIA, w 2014 r. w Europie zainstalowano jedynie 7 GW nowych systemów PV, co oznacza roczny spadek aż o 36%. Na całym świecie zamontowano w tym czasie około 40 GW takich elektrowni. W 2015 r. nowe instalacje mają przekroczyć moc 50 GW. Europejskim liderem jest obecnie Wielka Brytania. W ubiegłym roku Brytyjczycy zainstalowali ponad 2 GW systemów PV, a do roku 2020 zamierzają być w posiadaniu elektrowni fotowoltaicznych o mocy łącznej 14 GW.
źródło: gramwzielone.pl