Advanced Energy rezygnuje z produkcji inwerterów na rynek fotowoltaiczny

Jeden z największych producentów inwerterów fotowoltaicznych - Advanced Energy - podjął decyzję o zamknięciu produkcji tych urządzeń. Jako powód podaje malejące przychody i rosnącą konkurencję oraz presję cenową. W 2013 r. w rankingu IHS amerykańska firma zajmowała 6 pozycję i miała 4-procentowy udział w globalnym rynku. W 2014 roku producent został sklasyfikowany poza pierwszą dziesiątką. Według IHS rynkowe miejsce po Advanced Energy wypełnić mogą firmy ABB i Schneider Electric bądź producenci chińscy - Sungrow lub Huwaei.

Posłuchaj
00:00

Zdaniem innej firmy konsultingowej GTM Research, w 2014 r. Advenced Energy był trzecim największym dostawcą inwerterów na rynku amerykańskim, a jego udział w sprzedaży tych urządzeń w Stanach Zjednoczonych wynosił 17%. Na miejscu pierwszym była wówczas firma SMA z udziałem 24% oraz ABB obejmująca 19% rynku w USA.

Te same powody, przez które z branży PV wycofała się firma Advanced Energy, przyczyniają się do pogorszenia sytuacji rynkowych liderów. Firma SMA będąca globalnym liderem w produkcji falowników poinformowała na początku bieżącego roku o planach zwolnienia ponad tysiąca pracowników. Wcześniej - w lipcu 2014 r. - mówiła o możliwości zredukowania 600 etatów. Łącznie SMA zlikwiduje zatem 1600 miejsc pracy, z czego 1300 w Niemczech. Podstawowy fotowoltaiczny rynek zbytu SMA, czyli Europa, uległ w latach 2010-2014 zmniejszeniu aż o 75%, z 5,5 mld do 1,4 mld euro. Dla SMA najsilniejszą konkurencję stanowią firmy z Japonii i Chin, gdzie w sektorze fotowoltaicznym panuje bardzo dobra koniunktura.

źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Firma Advanced Energy Industries podpisała umowę dystrybucyjną z Mouserem
Siemens powróci do branży fotowoltaicznej
Spadają ceny paneli fotowoltaicznych, a rynek w Europie coraz słabszy
W ciągu dekady fotowoltaika może stać się tańsza niż energetyka węglowa
Upada kolejna europejska firma z branży fotowoltaicznej
Inwertery solarne Danfossa w niemieckiej elektrowni
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
ABB i LKAB wspólnie opracują technologie dla zrównoważonego i zautomatyzowanego górnictwa
Roboty
Roboty w Polsce - najwięcej nowych instalacji w motoryzacji
Przemysł 4.0
MAAG Polska rozbudowuje fabrykę obrzeży meblowych
Aktualności
Exotec świętuje 10 lat innowacji i wyznacza nową erę technologii magazynowej
Zasilanie, aparatura nn
Energia dostarczana i rozdzielana inteligentnie
Zasilanie, aparatura nn
Energetab 2025 – trzy dni pod prądem

MES Plex od Rockwell Automation - dane, które napędzają produkcję

Dane to dziś jeden z najcenniejszych zasobów, również, a może przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Współczesny przemysł bazuje na automatyzacji, co wymaga stałego dostępu do ogromnych ilości danych cyfrowych. Ich analiza pozwala optymalizować produkcję pod kątem kosztów, jakości i efektywności, a to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność i rentowność przedsiębiorstwa.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów