W ciągu dekady fotowoltaika może stać się tańsza niż energetyka węglowa

| Gospodarka Artykuły

Instytut Fraunhofer ISE w raporcie zatytułowanym "Current and Future Cost of Photovoltaics" informuje, że już koło roku 2025 fotowoltaika będzie najtańszym źródłem energii w wielu regionach świata. W krajach centralnej i południowej Europy koszt pozyskiwania energii przy pomocy systemów PV do 2025 r. zmniejszy się do 4-6 eurocentów za kilowatogodzinę, a w połowie stulecia - do 2-4 eurocentów/kWh. Raport bazuje na konserwatywnych założeniach dotyczących postępu technologicznego w zakresie energetyki słonecznej. Ewentualny przełom technologiczny może jeszcze bardziej obniżyć ceny.

W ciągu dekady fotowoltaika może stać się tańsza niż energetyka węglowa

Według danych publikowanych w raporcie energia słoneczna w najlepiej nasłonecznionych częściach świata już jest konkurencyjna kosztowo w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii. Na przykład w Dubaju niedawno podpisano długoterminową umowę na sprzedaż energii z mającej powstać tam farmy fotowoltaicznej, w której określono stałą cenę na poziomie około 0,05 euro/kWh (0,0585 dolara/kWh). Z kolei w przypadku projektów fotowoltaicznych realizowanych w Ameryce Południowej koszty energii szacuje się obecnie na mniej niż 0,07 euro/kWh.

Mimo że nasłonecznienie w Dubaju jest o około 70% wyższe niż w naszej części świata, fotowoltaika staje się konkurencyjna także w Europie Środkowej. W Niemczech cena energii wytwarzanej przez duże farmy fotowoltaiczne spadła z 40 eurocentów w roku 2005 do około 9 eurocentów/kWh w roku 2014. Taryfa gwarantowana z energię z farm PV wynosi teraz w Niemczech około 8,7 eurocenta/kWh, a w roku 2005 wynosiła około 43 eurocenty/kWh.

Analitycy Fraunhofer ISE podkreślają, że do obniżania cen w fotowoltaice wymagane jest tworzenie stabilnych regulacji. Nieodpowiednie regulacje prawne mogą doprowadzić do podniesienia kosztów energii słonecznej nawet o 50%.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również