Chińczycy uruchamiają największą na świecie pływającą elektrownię fotowoltaiczną

| Gospodarka Artykuły

We wschodnich Chinach, w pobliżu miasta Huainan, powstaje największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna, której moc osiągnąć ma 150 MW. Panele PV instalowane są na pływających platformach, na zbiorniku wodnym, który powstał w miejscu odkrywkowej kopalni węgla. Budowa elektrowni kosztować ma około 1 mld CNY, czyli około 151 mln USD. Inwestorem jest spółka Three Gorges New Energy należąca do chińskiego koncernu energetycznego China Three Gorges Corporation.

Chińczycy uruchamiają największą na świecie pływającą elektrownię fotowoltaiczną

Do sieci podłączono właśnie część zainstalowanych paneli, a całość ma zostać uruchomiona w maju przyszłego roku. Instalacja ma produkować 150 GWh energii elektrycznej rocznie.

China Three Gorges Corporation to państwowe przedsiębiorstwo, które zainwestowało w portugalski koncern energetyczny EDP, do którego należy spółka EDP Rebewables - jeden z najaktywniejszych inwestorów na globalnym i europejskim rynku OZE, w zakresie farm wiatrowych bardzo aktywny w Polsce. W 2015 r. Chińczycy zapłacili około 2,7 mld dolarów za 21,35% udziałów w EDP, później przejęli 49% udziałów w EDP Renewables.

Obecnie największą pływającą farmą fotowoltaiczną na świecie jest instalacja o mocy 40 MW, zbudowana przez firmę Sungrow w chińskiej prowincji Anhui.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również