Koncerny Eiffage i Schneider zbudują na Jamajce potężną elektrownię fotowoltaiczną

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W ramach realizacji Narodowej Polityki Energetycznej Jamajki na lata 2009-2030, na południowo-zachodnim krańcu wyspy w regionie Westmoreland, powstanie farma fotowoltaiczna Paradise Park o mocy szczytowej 51,5 MWp. Elektrownię zbuduje konsorcjum firm Eiffage Energía - hiszpańskiej spółki zależnej z grupy Eiffage - i Schneider Electric. Realizacja inwestycji kosztować ma blisko 55 mln euro. Eiffage Energía zapewni przez najbliższe 20 lat serwis techniczny i konserwację elektrowni.

Koncerny Eiffage i Schneider zbudują na Jamajce potężną elektrownię fotowoltaiczną

Farma Paradise Park ma rozpocząć dostawy energii w pierwszej połowie 2019 roku. Jej głównym udziałowcem jest francuski operator energetyczny Neoen, a środki na sfinansowanie projektu, w wysokości 64 milionów dolarów, zapewni m.in. francuski fundusz inwestycji rozwojowych Proparco.

W chwili ukończenia Paradise Park będzie największą elektrownią fotowoltaiczną na wyspie. Władze Jamajki chcą, by w roku 2030 udział energii odnawialnej w całym miksie energetycznym osiągnął 20%. W roku 2008 było to 5%, wytwarzane głównie przez elektrownie wodne i farmy wiatrowe. Od tej pory na Jamajce uruchomiono wiele małych instalacji PV i jedną dużą instalację o mocy 28 MWp.

źródło: WNP