Analitycy zwiększają prognozę dotyczącą mocy elektrowni fotowoltaicznych

| Gospodarka Artykuły

Z uwagi na kolejne rekordy jakie bije chiński rynek fotowoltaiki firma analityczna IHS Markit znacząco podniosła prognozę na 2017 rok dotyczącą zainstalowanego potencjału fotowoltaiki. W bieżącym roku moc elektrowni PV wzrosnąć ma o 14% do poziomu 90 GW. Moc fotowoltaicznych elektrowni zainstalowanych na całym świecie w ubiegłym roku wyniosła według dostępnych szacunków około 70-75 GW, a w roku 2015 - około 50 GW.

Analitycy zwiększają prognozę dotyczącą mocy elektrowni fotowoltaicznych

Według IHS Chińczycy zainstalują w 2017 r. elektrownie PV o mocy 45 GW, czyli o około 10 GW więcej niż w roku 2016. W I połowie roku w Chinach przybyło elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 24,4 GW, a w samym lipcu - już po obniżce taryf za sprzedaż energii z nowych projektów PV - zainstalowano ich aż 10,5 GW. Jednocześnie IHS Markit obniżył o 7 GW wcześniejszą prognozę wzrostu potencjału PV dla pozostałych rynków, co jest efektem niedoboru modułów fotowoltaicznych silnie absorbowanych właśnie przez rynek chiński.

Inna firma analityczna - GTM Research - oceniła, że tegoroczny potencjał elektrowni PV instalowanych na całym świecie osiągnie 81,1 GW, dając globalnie fotowoltaiczny potencjał o wartości 390 GW. To wartość zbliżona do zainstalowanego potencjału elektrowni jądrowych, który odpowiada za około 11% globalnego miksu energetycznego.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również