Pierwszy kwartał roku przynosi rekord w obszarze mikroinstalacji OZE

Jak poinformowało Ministerstwo Energii, w pierwszym kwartale bieżącego roku w Polsce powstało ponad 11 tys. mikroinstalacji dysponujących łącznie mocą 72 MW. Na koniec marca liczba krajowych mikroinstalacji przekroczyła 65 tys., a ich łączna moc wyniosła przeszło 415 MW. W Polsce już od pewnego czasu mikroinstalacje zdominowane są przez systemy fotowoltaiczne. Dane te oznaczają, że pod względem przyłączeń do sieci nowych mikroinstalacji pierwszy kwartał 2019 r.  okazał się rekordowy.

Posłuchaj
00:00

Z informacji Ministerstwa Energii wynika, że na koniec 2018 roku w Polsce działało 54,2 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 343 MW. W porównaniu do stanu na koniec roku 2017 oznacza to przyrost liczby mikrosystemów OZE aż o 88%. Przyrost liczby mikroinstalacji odnotowany w pierwszym kwartale pozwala przewidywać, że rok 2019 będzie jeszcze lepszy. Dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych mówią, że na koniec marca bieżącego roku potencjał wszystkich polskich elektrowni fotowoltaicznych wrósł do 603 MW, z czego w pierwszym kwartale zainstalowano 131,6 MW. Oprócz mikroinstalacji PV, w wyniku przeprowadzonych aukcji budowano przede wszystkim większe, naziemne elektrownie fotowoltaiczne. W pierwszych trzech miesiącach krajowe inwestycje w energetyce odnawialnej zdominował sektor prosumencki, zarówno pod względem ilości oddawanych do użytku instalacji, jak i ich całkowitej mocy.

W całym roku 2018 w Polsce powstało łącznie około 28,36 tys. mikroinstalacji PV o łącznej mocy 173 MW, a w roku 2017 - 12,6 tys. mikroinstalacji o mocy 82 MW.

W ubiegłym roku liderem wśród energetycznych dystrybutorów dołączających do swojej sieci mikroinstalacje była spółka PGE Dystrybucja. Drugie miejsce, pod tym względem, przypadło spółce Tauron Dystrybucja, na pozycji trzeciej znalazła się Energa Operator, a miejsce czwarte zajęła Enea Operator.

Źródło: gramwzielone.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Integracja IT i OT w przemyśle: OMRON i Cognizant łączą siły dla cyfrowej transformacji
Przemysł 4.0
Eplan i Rittal wprowadzają AI do automatyzacji przemysłowej
Roboty
Czy roboty stają się coraz bardziej samodzielne?
Aktualności
Rynek kompozytów
Roboty
Kawasaki CORLEO – czteronożny robot mobilny z napędem wodorowym i systemem równowagi opartym na AI
Aktualności
Branża pakowania wobec współczesnych wyzwań
Powiązane treści
W Polsce działa blisko 3 tys. mikroinstalacji OZE
W Polsce padł kolejny rekord zużycia energii
Rekordowy wzrost globalnego potencjału fotowoltaiki
Europa mocno inwestuje w fotowoltaikę - liderem Turcja
Analitycy zwiększają prognozę dotyczącą mocy elektrowni fotowoltaicznych
W ciągu dekady fotowoltaika może stać się tańsza niż energetyka węglowa
Uruchomiono największą w Polsce elektrownię fotowoltaiczną

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów