W Polsce padł kolejny rekord zużycia energii

Wczoraj polskie sieci energetyczne odnotowały rekordowe zużycie energii na poziomie 24410 MW, bijąc przy tym poprzedni rekord z 12 czerwca, kiedy to zapotrzebowanie sięgnęło 24096 MW. To wszystko za sprawą fali upałów, przez którą w województwie lubuskim termometry wskazały najwyższą w Polsce temperaturę, sięgającą 38,2°C.

Posłuchaj
00:00

Najwyższe dotąd zapotrzebowanie na moc zostało zaspokojone bez przerw w dostawach, dzięki importowi energii przekraczającemu wartość 2,6 GW, przy czym import z Niemiec stanowił blisko 1,2 GW. Brakującej mocy dostarczyły głównie niemieckie elektrownie fotowoltaiczne, które wczoraj po godzinie 13 pracowały z mocą przekraczającą 30 GW, co dało blisko 38% całkowitego udziału w niemieckiej energetyce. Drugim najwydajniejszym źródłem energii w Niemczech były wczoraj turbiny wiatrowe, które w godzinach popołudniowych generowały energię na poziomie 10 GW, a w godzinach wieczornych ponad 18 GW.

W Polsce wydajność elektrowni fotowoltaicznych wynosi 0,7 GW, a wiatrowych około 5,9 GW.

Na nadchodzące upalne dni prognozuje się kolejne szczytowe zapotrzebowanie w polskiej energetyce. Społeczeństwo coraz częściej do walki z upałami wykorzystuje urządzenia klimatyzujące, które charakteryzują się wysokim zużyciem energii elektrycznej.

Źródło: gramwzielone.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Bezpieczeństwo
ctrlX OS firmy Bosch Rexroth: gotowy na ustawę o odporności cybernetycznej
Silniki i napędy
Jak firma rodzinna stała się globalną - 60 lat NORD Drivesystems
Aktualności
Drony w rolnictwie
Przemysł 4.0
Data Portal od Endress+Hauser – chmurowe rozwiązanie do monitoringu i analizy procesów produkcyjnych
Roboty
PolyScopeX – nowy wymiar programowania cobotów od Universal Robots
Powiązane treści
Tauron zainwestuje 1,8 mld złotych w modernizację sieci
Pierwszy kwartał roku przynosi rekord w obszarze mikroinstalacji OZE
Nowe OZE Tauronu
Nowa farma fotowoltaiczna innogy

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów