Europa mocno inwestuje w fotowoltaikę - liderem Turcja

| Gospodarka Artykuły

Europejski rynek fotowoltaiczny przeżywa intensywny rozwój. Stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe poinformowało, że w ubiegłym roku w Europie potencjał elektrowni PV wzrósł o 8,61 GW, czyli o 28% więcej niż w roku 2016. Nie jest to jednak zasługa wyłącznie krajów Unii Europejskiej - niespodziewanym liderem europejskiego rynku fotowoltaicznego w 2017 roku okazała się Turcja.

Europa mocno inwestuje w fotowoltaikę - liderem Turcja

W Turcji w ubiegłym roku powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,79 GW, w roku 2016 było to 0,57 GW. Wzrost potencjału PV jest tu zatem imponujący, a udział tureckiego rynku w ogólnym potencjale fotowoltaiki zainstalowanym w 2017 roku w Europie SolarPower Europe ocenia na aż 21%. Według stowarzyszenia wszystkie kraje Unii Europejskiej razem, podłączyły do sieci elektrownie fotowoltaiczne o mocy 6,03 GW, czyli o 6% więcej niż rok wcześniej - 5,69 GW.

Drugie miejsce w Europie pod względem zainstalowanego w 2017 r. potencjału fotowoltaiki przypada Niemcom - przyrost mocy elektrowni PV wyniósł tu 1,75 GW, przy czym rok wcześniej było to 1,42 GW.

Z miejsca pierwszego na trzecie, wśród europejskich krajów najwięcej inwestujących w fotowoltaikę, spadła Wielka Brytania. Do najlepszej piątki inwestorów należy Francja i Holandia.

Stowarzyszenie SolarPower Europe zwraca uwagę, że po całkowitym skompletowaniu danych dotyczących wszystkich europejskich rynków fotowoltaicznych oraz zebraniu pełnych informacji dotyczących inwestycji w IV kwartale ubiegłego roku, wyniki finalne mogą być wyższe.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również