Na Ukrainie uruchomiono pierwszą linię produkującą moduły fotowoltaiczne

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Około 260 km na południowy zachód od Kijowa - w Winnicy - firma Kness Group realizuje budowę pierwszej na Ukrainie fabryki modułów PV. W zakładzie uruchomiono linie produkcyjne, które obecnie mają możliwość wytwarzania rocznie modułów o łącznej mocy 200 MW. Do końca bieżącego roku możliwości fabryki mają wzrosnąć do 400 MW na rok, dzięki uruchomieniu kolejnych urządzeń produkcyjnych. Na budowę fabryki inwestor przeznaczył 5 mln euro.

Na Ukrainie uruchomiono pierwszą linię produkującą moduły fotowoltaiczne

Linie produkcyjne pochodzące od dostawców z Chin pozwalają na produkcję modułów PV typu szyba-szyba, o jednostkowej mocy rzędu 270-370 W, złożonych z 60 lub 72 ogniw. Moduły z Winnicy trafią m.in. na farmy fotowoltaiczne budowane przez grupę Kness.

W 2018 roku firma Kness uruchomiła największy na Ukrainie dachowy system fotowoltaiczny, złożony z umieszczonych na 10 budynkach paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,27 MW. Instalacja zlokalizowana w mieście Dołynśka w obwodzie kirowohradzkim może rocznie wytworzyć 2,745 GWh energii elektrycznej.

Dzięki atrakcyjnemu systemowi taryf gwarantowanych potencjał elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie w krótkim czasie wzrósł do około 1,5 GW.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również