W Niemczech powstanie fabryka perowskitowych ogniw fotowoltaicznych

| Gospodarka Artykuły

W miejscowości Brandenburg an der Havel firma Oxford PV z Wielkiej Brytanii uruchomi pierwszą na świecie linię produkcyjną wytwarzającą ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Fabryczna linia będzie wykorzystywać infrastrukturę służącą wcześniej do produkcji cienkowarstwowych ogniw PV firmy Bosch. Brytyjczycy chcą zwiększyć sprawność tradycyjnych ogniw, które dzięki dodatkowej warstwie perowskitowej będą mogły osiągnąć sprawność rzędu 30%.

W Niemczech powstanie fabryka perowskitowych ogniw fotowoltaicznych

Prace nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice przynoszą bardzo obiecujące efekty. W ciągu kilku lat udało się osiągnąć sprawność przetwarzania światła na energię zbliżoną do uzyskiwanej w przypadku technologii krzemowej, rozwijanej już od lat kilkudziesięciu. Ostatnio opublikowano informacje o opracowaniu ogniwa perowskitowego o sprawności przekraczającej 20%. Większość instytutów badawczych i firm, w tym także polskie przedsiębiorstwo Saule Technologies, dąży do tworzenia wydajnych połączęń warstw krzemowych i perowskitowych. Niektórzy inżynierowie, jak np. z firmy Oxford PV, opracowują ogniwa w całości perowskitowe.

Zaletą perowskitów są bardzo niskie koszty produkcji, która może odbywać się w niskich temperaturach z wykorzystaniem powszechnie dostępnych surowców. Ich wadą natomiast jest szybka utrata właściwości. W tworzonej fabryce brytyjska firma skupi się szczególnie na poprawie wytrzymałości produkowanych ogniw i, jak zapewnia, dysponuje już pozwalającym osiągnąć ten cel rozwiązaniem.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również