Niemieckie elektrownie wiatrowe obciążają systemy przesyłowe do granic możliwości

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Warunki wietrzne panujące ostatnio w Niemczech sprawiają, że farmy wiatrowe generują rekordowe ilości energii, stając się niezwykle wymagającym źródłem dla systemów przesyłowych, które dochodzą do granic możliwości przyjmowania energii wiatrowej. Jak informuje WindEurope, w dniu 23 października udział energetyki wiatrowej w niemieckim miksie energetycznym osiągnął 52%, a wiatraki wygenerowały wówczas aż 789 GWh energii elektrycznej.

Niemieckie elektrownie wiatrowe obciążają systemy przesyłowe do granic możliwości

Do swoich maksymalnych możliwości dotarł niemiecki operator 50Hertz. W jego sieci pracują elektrownie wiatrowe o mocy 18,5 GW, przy czym całkowity potencjał niemieckich wiatraków to blisko 60 GW. W rekordowy wtorek, 23 października, w sieci 50Hertz poziom mocy wiatrowych sięgnął 15,382 GW. W wydanym komunikacie firma określiła go jako bliski granicom możliwości zarządzania systemem energetycznym. Operator zmuszony był do poważnego ograniczania pracy wiatraków, ponieważ w pewnym momencie nie mógł już bardziej ograniczyć pracy konwencjonalnych źródeł energii.

Niemcy są w Europie liderem produkcji energii wiatrowej. Na koniec 2017 roku potencjał niemieckich farm wiatrowych wyniósł 56,13 GW, z czego przez ostatni rok zainstalowano 6,57 GW. Druga pod względem potencjału wiatrowego Hiszpania dysponuje elektrowniami wiatrowymi o mocy ponad połowę mniejszej - 23,17 GW.

W pierwszym półroczu bieżącego roku udział energii generowanej przez wiatr w niemieckim miksie elektroenergetycznym osiągnął 14,7%, a udział wszystkich źródeł odnawialnych - 36,3%. Do roku 2030 udział OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej w skali roku przekroczyć ma 65%. Już teraz źródła odnawialne dostarczają w Niemczech więcej energii niż źródła konwencjonalne.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również