Większa efektywność dla energetyki wiatrowej

| Gospodarka Przemysł 4.0

Na międzynarodowych targach branżowych "WindEnergy Hamburg" firma Rittal przedstawiła nowe możliwości ulepszenia procesów dla producentów i operatorów instalacji wiatrowych. Zaprezentowano nowy system szaf pełnogabarytowych VX25, który znacznie upraszcza integrację elektroniki mocy i elektroniki sterującej oraz rozwiązań do przechowywania energii. To pierwsze na rynku rozwiązanie tego typu, które w całości zostało opracowane na podstawie wymogów Przemysłu 4.0. System VX25 oferuje maksymalną jakość i ciągłość danych, mniejszą złożoność oraz oszczędność czasu, a także bezpieczeństwo montażu. Wysoki poziom innowacyjności rozwiązania Rittal potwierdza ponad 25 zgłoszonych praw ochronnych i patentów.

Większa efektywność dla energetyki wiatrowej

Wysoka jakość danych, szybkie projektowanie

W przypadku systemu VX25 wszystkie dane 3D dostępne są kompleksowo w maksymalnej jakości. Cyfrowy produkt wspiera projektantów aparatury sterowniczej i rozdzielczej we wszystkich procesach. Począwszy od projektu instalacji elektrycznej, poprzez konstrukcję mechaniczną, kalkulację, aż po samą produkcję - podczas tych i innych etapów wytwarzania urządzeń zapewniony jest stały dostęp do danych. Dzięki temu przed użytkownikiem otwierają się nowe drogi do kompleksowej cyfryzacji procesów zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0. Dodatkowo w systemie VX 25 efektywność planowania i projektowania zapewniana jest przez łatwe pobieranie szczegółowych, zweryfikowanych danych CAD 3D, elastyczną transmisję danych we wszystkich popularnych systemach CAD (łącznie 70 formatów), inżynierię mechatroniczną za pomocą CAE/CAD, sporządzanie layoutu szafy sterowniczej za pośrednictwem Eplan Pro Panel oraz klasyfikację danych według eClass i ETIM.

Dodatkowo asystent zamiany list części na odpowiednie dla VX25 (https://bit.ly/2vvjPFR) oraz inteligentne narzędzie doboru i konfiguracji ułatwią producentom przejście z systemu szaf sterowniczych TS 8 na nowy system szaf pełnogabarytowych VX25. Oszczędność czasu zapewniają także inne konfiguratory oraz narzędzia doboru obudów małogabarytowych i kompaktowych, systemów ramienia nośnego, jak również akcesoriów. Ponadto dzięki możliwości dostawy w ciągu 24 godzin w całej Europie firma Rittal oferuje swoim odbiorcom niezwykłą elastyczność.

Solidne rozwiązania do zastosowań na lądzie i na morzu

Do ochrony elementów wrażliwych systemów sterowania umieszczanych wewnątrz elektrowni wiatrowych Rittal oferuje standaryzowane, ultraodporne obudowy sterownicze odpowiednie do zastosowań na dużych wysokościach. Obudowy te cechują się dużą grubością materiału, specjalnymi usztywnieniami i systemami zamykania, wzmocnionymi płytami montażowymi, a do ich lakierowania użyto lakierów antypoślizgowych.

Do zastosowań jako bezpieczne obudowy przetwornic częstotliwości, systemów sterowniczych i zabezpieczających w gondoli lub w wieży Rittal przedstawia modułowe rozwiązania na bazie nowego systemu szaf, które spełniają wysokie wymagania stabilności, odporności na wibracje oraz ochrony przed korozją. Jednocześnie dostępna seryjnie jako standard technologia szaf sterowniczych VX25, spełniająca normy IP 55, IK10, Nema 12 i z dopuszczeniem UL, chroni elektronikę mocy. Ponadto Rittal oferuje rozwiązania Ri4Power - modułowy system do zgodnej z normami bezpiecznej budowy rozdzielni niskiego napięcia według PN-EN 61439.

Smart Maintenance, Energy Storage i Edge

System szaf VX 25 umożliwia również zwiększenie efektywności w trakcie eksploatacji elektrowni wiatrowych dzięki zastosowaniu nowych, cyfrowych funkcji produktów. Klimatyzatory Blue e+ zostały wyposażone w nowe interfejsy komunikacyjne przeznaczone do zastosowań Przemysłu 4.0. Dzięki nim w przyszłości będzie możliwe wysyłanie parametrów i informacji o urządzeniach do systemów nadrzędnych. W ten sposób otwierają się nowe możliwości redukowania kosztów podczas pracy - takich jak Asset Management, Condition Monitoring, a także Smart i Predictive Maintenance.

Inna korzyść, którą można uzyskać dzięki systemowi VX 25, to nawet do 75% niższe zużycie energii w porównaniu ze zwykłymi produktami. Za pomocą komponentów Rittala można budować również rozwiązania do magazynowania energii. Oferta atestowanych, standaryzowanych, wzajemnie dopasowanych i dostępnych na całym świecie komponentów obejmuje zakres od pojedynczych szaf aż po kompletne rozwiązanie kontenerowe. Integratorzy systemów oraz konstruktorzy urządzeń otrzymają dzięki temu rozwiązania w dziedzinie mechaniki, rozdziału mocy i klimatyzacji z jednego źródła, będą musieli tylko zintegrować swoje moduły baterii.

Rittal oferuje dodatkowo Edge Data Center z krótkimi czasami latencji i maksymalnym poziomem bezpieczeństwa obróbki tworzących się danych. Podstawę stanowią tutaj system szaf TS IT i klimatyzator IT LCU DX (Liquid Cooling Unit Direct Expansion) do fizycznej ochrony i chłodzenia serwerów.

źródło: Rittal

Zobacz również