Rittal realizuje ogólnoświatową transformację produkcji w kierunku Przemysłu 4.0

| Gospodarka Przemysł 4.0

Dzięki kompleksowej cyfryzacji procesów oraz całkowicie zautomatyzowanym urządzeniom do profilowania, spawania i produkcji części płaskich, firma dostosowuje swoją produkcję do standardów Przemysłu 4.0 - jednego modelu dla wszystkich zakładów produkcyjnych Rittal na całym świecie. Celem jest stworzenie najnowocześniejszej na świecie produkcji szaf pełnogabarytowych.

Rittal realizuje ogólnoświatową transformację produkcji w kierunku Przemysłu 4.0

- Wyznaczamy najnowszy standard w systemie produkcji dla naszych zakładów na całym świecie - zgodnie z zasadą: jeden Rittal, jeden standard. Wraz z rosnącą cyfryzacją, zgodnie z zasadami Przemysłu 4.0, będziemy automatyzować kolejne procesy, zwiększać spójność danych i integrować proces produkcji w całkowicie cyfrowy łańcuch wartości poprzez Manufacturing Execution System - mówi Carsten Röttchen, dyrektor techniczny firmy Rittal.

Do ulepszeń procesów zaliczają się systemy bazujące na wiedzy, które są rozwijane dzięki usieciowieniu danych i ich analizie. Poprzez ciągłe porównania zadań i efektów w maszynach produkcyjnych oraz metody statystyczne można rozpoznawać trendy w czasie rzeczywistym. W ten sposób unika się czynników zakłócających jeszcze przed ich powstaniem i zapewnia możliwości osiągnięcia wysokich standardów jakości. Ponadto dane wykorzystywane są do przewidywania napraw, aby zwiększyć techniczną dostępność urządzeń produkcyjnych.

W 1961 roku wraz z wyprodukowaniem pierwszej seryjnej szafy sterowniczej i uruchomieniem programu natychmiastowych dostaw wprost z magazynu, Rittal wpisał się w historię i wyznaczył standardy w branży. W zakładach w Rittershausen w Niemczech firma na bieżąco instaluje nowe, supernowoczesne linie produkcyjne dla nowej szafy pełnogabarytowej VX25. Wartość inwestycji wynosi 120 milionów euro.

Pierwsze urządzenia do produkcji VX25 już zostały zainstalowane. Docelowo w roku 2020 nowa produkcja ma mieć trzy linie do profilowania o długości 70 metrów każda. W ten sposób w jednym procesie będą wytwarzane poziome i pionowe profile ramowe nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25, który cechuje idealna symetria i pełna siatka wymiarowa 25 mm.

Ponadto linie produkcji seryjnej mają całkowicie automatyczne urządzenia spawające. 31 robotów spawalniczych i handlingowych zapewnia zarówno automatyczny transport, jak również spawanie. Odpowiadają one za jakość nowego systemu szaf pełnogabarytowych Rittal VX25.

Transformacja zaczęła się także w zakładach w Valeggio we Włoszech. W produkcji klimatyzatorów Rittal Blue e+ zastosowano tam pierwsze zasady Przemysłu 4.0. Również w Chinach i USA Rittal planuje rozbudowę i przebudowę w kierunku cyfryzacji, aby przygotować się na przyszłość. Z kolei w Haiger pod koniec 2018 roku produkcję rozpocznie nowo wybudowany zakład.

źródło: Rittal

Zobacz również