Producent wiatraków Senvion walczy o przetrwanie

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Senvion to niemiecki producent wiatraków i ich komponentów, którego jeden z zakładów działa w Polsce, w Żorach. Firma wystąpiła właśnie z wnioskiem do sądu w Hamburgu o wprowadzenie nadzoru sądowego nad realizowanym procesem restrukturyzacyjnym. Ostatnie negocjacje, mające na celu restrukturyzację zadłużenia, nie przyniosły bowiem pozytywnego rozstrzygnięcia. Senvion ma fabryki również w Niemczech, Portugalii i w Indiach.

Producent wiatraków Senvion walczy o przetrwanie

W restrukturyzacji aktywny udział bierze główny udziałowiec firmy Senvion  - fundusz Centerbridge. W minionych trzech miesiącach zasilił on producenta dodatkowym kapitałem o wartości 82 mln euro. Firma Senvion deklaruje, że nadal zamierza prowadzić działalność pod kierownictwem dotychczasowego zarządu, szukając jednocześnie strategicznego inwestora.

Senvion to jeden z wiodących w Europie producentów wiatraków dla farm lądowych i morskich. W zakresie offshore nie rozwinął jednak działalności z takim powodzeniem, jak na przykład Vestas czy Siemens. W efekcie firma uzależniła się od rynku instalacji lądowych - zwłaszcza od rynku niemieckiego - gdzie w ubiegłym roku odnotowano spadek inwestycji. Za sprawą producentów z Chin w ubiegłym roku Senvion wypadł też z pierwszej dziesiątki największych na świecie dostawców lądowych elektrowni wiatrowych.

Senvion oferuje lądowe wiatraki o mocy do 4,2 MW i średnicy wirnika 148 m oraz wiatraki morskie o mocy 6,3 MW i średnicy wirnika 152 m.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również