Vestas liderem producentów turbin wiatrowych

| Gospodarka Artykuły

Firma konsultingowa FTI opublikowała zestawienie największych producentów elektrowni wiatrowych (Original Equipment Manufacturer - OEM) w 2016 roku. Na pozycję globalnego lidera powrócił duński Vestas, awansując z zajmowanej w 2015 roku drugiej pozycji. Powrót Duńczyków na miejsce pierwsze to głównie zasługa sprzedaży odnotowanej w Stanach Zjednoczonych, gdzie Vestas wyprzedził nawet amerykański koncern General Electric. W ubiegłym roku moc działających na całym świecie elektrowni duńskiej firmy zwiększyła się z 74 do 82 GW.

Vestas liderem producentów turbin wiatrowych

W rankingu FTI GE przesunął się z pozycji trzeciej, którą zajmował w roku 2015, na drugą. Na miejsce trzecie spadł dotychczasowy lider - chiński Goldwind. FTI ocenia, że jest to efekt zmniejszenia liczby nowych instalacji wiatrowych w Chinach o niemal 25% w ujęciu rok do roku.

W zestawieniu największych producentów elektrowni wiatrowych za rok 2016 na czwartej pozycji znalazła się hiszpańska Gamesa, a na piątej niemiecki Enercon.

W 2016 r. Vestas odnotował wzrost przychodów do poziomu 10,2 mld euro, przy 8,4 mld euro w roku 2015. Firmowe plany w zakresie przychodów na rok 2017 wskazują wartość między 9,25 a 10,7 mld euro.

źródło: gramwzielone.pl