MHI Vestas zainstaluje na niemieckiej farmie morskiej najpotężniejsze turbiny wiatrowe

| Gospodarka Artykuły

Największe wiatraki jakie dotychczas instalowano komercyjnie to produkt duńsko-japońskiego przedsiębiorstwa MHI Vestas - morskie turbiny V164-8.0 o jednostkowej mocy 8 MW. Te właśnie urządzenia wejdą w skład farmy wiatrowej Deutsche Bucht zlokalizowanej na Morzu Północnym w odległości około 90 km od wybrzeży Niemiec, na głębokościach rzędu 39-41 metrów. Łączna moc docelowa elektrowni wyniesie 252 MW. Koszt inwestycji szacowany jest na około 1,3 mld euro.

MHI Vestas zainstaluje na niemieckiej farmie morskiej najpotężniejsze turbiny wiatrowe

Elektrownia wiatrowa Deutsche Bucht ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 178 tysięcy niemieckich gospodarstw domowych. Jak zapewniał producent, informując o inwestycji, pojedyncza turbina V164-8.0 jest zdolna do wyprodukowania w skali roku energii zaspokajającej zapotrzebowanie 8,3 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Turbiny te wykorzystano komercyjnie po raz pierwszy na farmie wiatrowej Burbo Bank II uruchomionej w bieżącym roku na Morzu Irlandzkim.

MHI Vestas jest obecnie w fazie wdrażania jeszcze potężniejszej turbiny o mocy 9,5 MW, powstającej na bazie urządzenia V164. Nowa turbina ma być dostępna do wykorzystania na farmach w roku 2020.

Turbiny o podobnych mocach konstruują też inni producenci. Niemiecki Senvion zapowiedział, że jest gotowy do wdrożenia na rynek morskiej turbiny wiatrowej o mocy 10 MW. Turbiny o mocy 8 i 10 MW zbudować zamierza również Siemens. W Bremerhaven, w północnych Niemczech, przejęte przez Siemensa konsorcjum Adwen prowadzi testy turbiny o rekordowo długich łopatach - 88,4 m - i mocy 8 MW.

źródło: gramwzielone.pl