General Electric opracował największe 12 MW turbiny wiatrowe

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Amerykański General Electric opracował turbinę wiatrową Heliade-X o mocy 12 MW i w drugiej połowie 2021 roku zamierza rozpocząć jej produkcję w swojej chińskiej fabryce w Jieyang, w prowincji Guangzhou. Jednostka ma być o 45% wydajniejsza od obecnie największych na świecie - roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie łącznie 67 GWh, przy średnim współczynniku wykorzystania mocy na poziomie 67%. Aktualnie najnowsze instalowane turbiny wiatrowe osiągają moc 9,5 MW.

General Electric opracował największe 12 MW turbiny wiatrowe

W odpowiedzi na nowe osiągnięcia technologiczne w wiatrowej branży, chińska firma Dongfang Electric Machinery, specjalizująca się w dziedzinie turbin wiatrowych,  zamierza rzucić wyzwanie europejskim i amerykańskim producentom, którzy zdominowali rynek elektrowni morskich. Przedsiębiorstwo jest bliskie wdrożenia do produkcji - jako pierwsze na świecie - jednostki o mocy 10 MW, czyli większej niż najwydajniejsze obecnie turbiny dla farm offshore. Firma niedawno poinformowała o pomyślnym zakończeniu testów tych turbin. Chińczycy konkurować będą z dwoma największymi wytwórcami turbin - spółkami Siemens Gamesa i MHI Vestas, które zapowiedziały, że wkrótce wprowadzą na rynek jednostki o mocy właśnie 10 MW.

W ubiegłym roku chińskie firmy zbudowały morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,7 GW, czyli blisko 40% globalnego potencjału morskiego zainstalowanego w tym czasie. Kosztem 8 mld juanów powstać ma największa tego typu chińska elektrownia o mocy 400 MW, której uruchomienie zaplanowano na przyszły rok. Realizacją inwestycji zajmie się koncern China General Nuclear Power.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również