Duńska firma opracuje turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas rozpocznie testy turbin o mocy 14 MW. W przyszłym roku firma planuje budowę prototypu elektrowni wiatrowej, której moc ma sięgać 15 MW. Vestas pozyskał już zamówienia na turbiny tego typu o łącznej mocy 3 GW.

Duńska firma opracuje turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

Konkurencja, w tym General Electric obecnie testuje w porcie, w Rotterdamie turbinę o początkowej mocy 12 MW, a ostatnio jej wydajność zwiększono do 14 MW. Modernizacja największej na świecie turbiny była odpowiedzią amerykańskiego producenta na ogłoszone przez firmę Siemens Gamesa Renewable przedsięwzięcie związane z budową turbiny wiatrowej o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 222 m.

W duńskim centrum R&D zlokalizowanym w mieście Østerild Vestas zbuduje turbinę, której konstrukcja pozwoli na wygenerowanie energii o mocy 15 MW. Średnica łopat wirnika wyniesie 236 m. Przygotowano już formy potrzebne do wytworzenia 115,5-metrowych łopat. Komponenty te powstaną w fabryce zlokalizowanej w duńskim mieście Nakskov. Turbina o rekordowej wydajności ma zostać uruchomiona w czwartym kwartale przyszłego roku.

Elektrownia wiatrowa wykorzystująca nowe turbiny V236-15.0 o mocy 15 MW przy średnim obciążeniu przekraczającym 60% ma wytwarzać w skali roku 80 GWh energii elektrycznej. To odpowiada średniemu rocznemu zapotrzebowaniu 20 tys. europejskich gospodarstw domowych. Testy tego modelu turbiny mają potrwać 2 lata. W 2024 roku ma ona trafić do masowej produkcji.

W 2023 roku chińska firma MingYang Smart Energy zainstaluje turbinę o mocy 16 MW. Wysokość konstrukcji wyniesie 265 m, a średnica łopat wirnika będzie sięgać 242 m. Szacuje się, że przy średniej prędkości wiatru wytworzy około 80 GWh energii.

źródło: Vestas