Duńska firma opracuje turbiny wiatrowe o mocy 15 MW

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas rozpocznie testy turbin o mocy 14 MW. W przyszłym roku firma planuje budowę prototypu elektrowni wiatrowej, której moc ma sięgać 15 MW. Vestas pozyskał już zamówienia na turbiny tego typu o łącznej mocy 3 GW.

Posłuchaj
00:00

Konkurencja, w tym General Electric obecnie testuje w porcie, w Rotterdamie turbinę o początkowej mocy 12 MW, a ostatnio jej wydajność zwiększono do 14 MW. Modernizacja największej na świecie turbiny była odpowiedzią amerykańskiego producenta na ogłoszone przez firmę Siemens Gamesa Renewable przedsięwzięcie związane z budową turbiny wiatrowej o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 222 m.

W duńskim centrum R&D zlokalizowanym w mieście Østerild Vestas zbuduje turbinę, której konstrukcja pozwoli na wygenerowanie energii o mocy 15 MW. Średnica łopat wirnika wyniesie 236 m. Przygotowano już formy potrzebne do wytworzenia 115,5-metrowych łopat. Komponenty te powstaną w fabryce zlokalizowanej w duńskim mieście Nakskov. Turbina o rekordowej wydajności ma zostać uruchomiona w czwartym kwartale przyszłego roku.

Elektrownia wiatrowa wykorzystująca nowe turbiny V236-15.0 o mocy 15 MW przy średnim obciążeniu przekraczającym 60% ma wytwarzać w skali roku 80 GWh energii elektrycznej. To odpowiada średniemu rocznemu zapotrzebowaniu 20 tys. europejskich gospodarstw domowych. Testy tego modelu turbiny mają potrwać 2 lata. W 2024 roku ma ona trafić do masowej produkcji.

W 2023 roku chińska firma MingYang Smart Energy zainstaluje turbinę o mocy 16 MW. Wysokość konstrukcji wyniesie 265 m, a średnica łopat wirnika będzie sięgać 242 m. Szacuje się, że przy średniej prędkości wiatru wytworzy około 80 GWh energii.

Źródło: Vestas

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Drony przeprowadzą inspekcję turbin wiatrowych
Nowa farma wiatrowa Tauronu
General Electric opracował największe 12 MW turbiny wiatrowe
DHL zakupił od Toyoty 400 elektrycznych pojadów dostawczych
Siemens Energy uruchomił system przesyłu energii dla morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów