Siemens Energy uruchomił system przesyłu energii dla morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Siemens Energy uruchomił system przesyłu energii dla morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW zainstalowanej w lądowym parku przemysłowym Shantou Haojiang w ramach projektu demonstracyjnego firmy Shanghai Electric w Chinach. System składa się z rozdzielnicy wysokiego napięcia zabezpieczonej izolacją gazową (GIS) bez SF6 (sześciofluorek siarki), zwanej 8VM1 Blue GIS, oraz z transformatora rozdzielczego zanurzonego w cieczy z płynem estrowym.

turbina wiatrowa

Według Siemens Energy, konstrukcje rozdzielnic i transformatorów zostały zoptymalizowane, aby wytrzymać nieprzyjazne warunki zastosowań morskich i utrzymać zapotrzebowanie na konserwację na jak najniższym poziomie.

Turbina wiatrowa Siemens Gamesa 167-8MW z napędem bezpośrednim (DD) została zainstalowana w parku przemysłowym w styczniu, a Shanghai Electric posiada licencję na produkcję, sprzedaż i instalację turbin Siemens Gamesa z napędem bezpośrednim w Chinach.

Technologia 66 kV

Turbina wiatrowa jest pierwszym wdrożeniem technologii 66 kV firmy Siemens Energy do zastosowań tego typu w Chinach.

8VM1 Blue GIS został specjalnie opracowany, aby umożliwić wyższe poziomy napięcia w turbinach wiatrowych. Wykorzystuje przerywacze próżniowe do funkcji przełączania i powietrze jako środek izolacyjny (powietrze oczyszczone przemysłowo), stanowiąc przyjazną dla środowiska alternatywę dla potencjalnie szkodliwego dla klimatu gazu izolacyjnego SF6.

- Rosnące zapotrzebowanie na moc wymaga nowej generacji elektrowni wiatrowych wyposażonych w nowe technologie. Nasza rozdzielnica niezawierająca SF6 i transformator wykorzystujący olej na bazie syntetycznego estru przyczyniają się do realizacji koncepcji zintegrowanego rozwiązania w zakresie czystej energii. Projekt ten demonstruje prawdziwe przywództwo technologiczne. Jesteśmy dumni, że zajmujemy czołową pozycję w zakresie naszego zrównoważonego portfolio produktów - powiedziała Beatrix Natter, wiceprezes wykonawczy ds. Transmisji w Siemens Energy.

Według firmy 8VM1 Blue GIS może być zainstalowany wewnątrz wieży wiatrowej lub elementu przejściowego, ponieważ ma zwartą i lekką konstrukcję przystosowaną do zastosowania w turbinach wiatrowych. Transformator typu FITformer REN został również opracowany do pracy napięciu sieci na poziomie 66 kV.

- Kadź transformatora o mocy 8,8 MVA została wypełniona estrowym, biodegradowalnym płynem izolacyjnym, który jest przyjazną dla środowiska i bezpieczną w eksploatacji alternatywą dla konwencjonalnego oleju mineralnego. Jego kompaktowe rozmiary i niewielka waga pozwalają na zainstalowanie urządzenia wewnątrz gondoli turbiny wiatrowej - wskazuje Siemens Energy.

źródło: offshoreWIND

Zobacz również