Siemens Gamesa zrealizuje projekt hybrydowej elektrowni OZE na Filipinach

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Siemens Gamesa pozyskał zamówienie na realizację hybrydowego systemu składającego się z farmy wiatrowej i magazynu energii opartego o ogniwa litowo-jonowe. To rozwiązanie ma zapewnić na wyspie Mindoro na Filipinach bezpieczeństwo energetyczne. Obecnie w tej lokalizacji funkcjonuje elektrownia wiatrowa złożona z ośmiu turbin dostarczonych przez Siemiens Gamesa Renewable Energy (SGRE), o mocy jednostkowej 2 MW.

Siemens Gamesa zrealizuje projekt hybrydowej elektrowni OZE na Filipinach

Zastosowany bateryjny magazyn energii oferuje moc na poziomie 6 MW. Cały system ma zostać ukończony w tym roku. Dzięki tej inwestycji na wyspie zostanie ograniczony udział generatorów diesla w produkcji energii elektrycznej. Działanie hybrydowej farmy ma kontrolować system EMS (Energy Management System), który będzie nadzorowany przez inżynierów SGRE. Tego typu elektrownie mogą pracować w trybie on-grid i off-grid.

Pierwsza taka instalacja działające w trybie off-grid została uruchomiona przez SGRE w Hiszpanii koło Saragossy pod koniec 2015 roku. W tym projekcie wykorzystano 4 technologie, a do realizacji magazynu energii wykorzystano ogniwa litowo-jonowe i baterie przepływowe. Hybrydowa elektrownia działająca w trybie on-grid została uruchomiona w Indiach, w 2018 roku. Instalacja składa się z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 29 MW i farmy wiatrowej o mocy 50 MW. Firma wskazuje, że była to pierwsza w tym kraju tego typu elektrownia OZE.

W roku ubiegłym spółka miała zrealizować w Australii projekt elektrowni działającej w trybie on-grid składającej się z magazynu energii o mocy 20 MW i pojemności 34 MWh, a także farmy wiatrowej liczącej 54 turbiny dysponujące mocą jednostkową na poziomie 3,4 MW.

źródło: GramWzielone, Siemens Gamesa

Zobacz również