Siemens utworzy spółkę przynoszącą 2 mld dolarów rocznych przychodów

| Gospodarka Silniki i napędy

Siemens ogłosił plan wydzielenia nowej, potężnej jednostki o globalnym zasięgu. Powstanie nowej firmy poprzedzone będzie zintegrowaniem zajmującej się mechaniką przenoszenia mocy spółki Flender - którą określa jako "wiodącego na świecie producenta mechanicznych układów napędowych" - z działalnością w zakresie wytwarzania energii wiatrowej.

Siemens utworzy spółkę przynoszącą 2 mld dolarów rocznych przychodów

Wydzielenie z Siemensa nowej firmy jest częścią programu dotyczącego reorganizacji portfela spółek. Siemens twierdzi, że po dokonaniu w pierwszej kolejności połączenia wymienionych biznesów, tworzona nowa spółka będzie liderem technologicznym, konkurencyjnym pod względem kosztów funkcjonowania. Prowadzić będzie atrakcyjną działalność usługową generującą roczne przychody w wysokości około 2 miliardów euro. Będzie istotnym dostawcą pierwszego poziomu dla energetyki wiatrowej.

Nad proponowanym podziałem akcjonariusze mają głosować w lutym 2021 r.

Firma Friedrich Flender AG została założona w Düsseldorfie w 1899 roku. Początkowo produkowała drewniane koła pasowe, a w kolejnych dziesięcioleciach stała się wiodącym producentem systemów przekładniowych. Siemens przejął Flendera za 1,2 mld euro w 2005 r. wraz z marką Winergy obecną w sektorze energetyki wiatrowej. Od 2017 r. Flender działa jako odrębna spółka zależna Siemensa. Wówczas pojawiły się sugestie, że Siemens zamierza sprzedać firmę.

Firma Flender - której główna siedziba obecnie znajduje się w Bocholt, w Niemczech - oferuje systemy przekładniowe, sprzęgła i napędy, a także usługi. Koncentruje się na kluczowych branżach, w tym energetyce konwencjonalnej i wiatrowej, górnictwie, branży cementowej, przetwórstwie ropy i gazu, sektorze wodno-kanalizacyjnym oraz morskim, a także na przenośnikach i dźwigach. Twierdzi, że ma największe na świecie portfolio złączy przemysłowych. Ma około 6500 pracowników i dziewięć zakładów produkcyjnych w Niemczech, Francji, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Indiach.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również