Siemens sprzedaje biznes przekładniowy za 2 mld euro

| Gospodarka Silniki i napędy

Firma Siemens sprzedaje globalnej firmie inwestycyjnej The Carlyle Group swoją jedostkę Flender zajmującą się mechanicznymi i elektrycznymi napędami. Transakcja będzie miała wartość 2,02 mld euro, jednak innych jej szczegółów nie ujawniono. Wraz z marką Winergy, 15 lat temu Siemens kupił Flendera za 1,2 mld euro od Citigroup Venture Capital Equity Partners.

Siemens sprzedaje biznes przekładniowy za 2 mld euro

Siemens twierdzi, że robi ważny krok w realizacji swojej strategii Vision 2020+, której celem jest uczynienie go bardziej skoncentrowaną firmą technologiczną. Sprzedaż Flendera oznacza, że ​​Siemens nie będzie już realizować swojego pierwotnego planu wydzielenia biznesu i umieszczenia go na giełdzie. Carlyle zapewnia, że przyspieszy rozwój Flendera i rozwinie jego mocne strony, dając mu większą niezależność i swobodę podejmowania decyzji.

Carlyle zobowiązał się do podjęcia długoterminowych zobowiązań wobec firmy Flender i jej pracowników. Wykorzystując swoje doświadczenie w sektorze przemysłowym, w który zainwestował już ponad 20 mld dolarów, pomoże Flenderowi osiągnąć pełny potencjał jako samodzielna firma, napędzając wzrost poprzez usprawnienia operacyjne i strategiczne, w tym inwestycje w jego platformę technologiczną i usługową.

Firma Flender, która została założona ponad 120 lat temu i ma swoją siedzibę w Bocholt, w Niemczech, dostarcza mechaniczne i elektryczne układy napędowe, w tym przekładnie, sprzęgła, generatory i usługi powiązane. Zatrudnia około 8600 osób na całym świecie. Ma szczególnie silną pozycję w sektorze energetyki wiatrowej, ale działa także w innych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle cementowym, naftowym i gazowym, energetycznym, wodno-kanalizacyjnym, morskim oraz w zakresie technologicznego rozwoju przenośników i dźwigów. W roku podatkowym 2020 Flender wygenerował około 2,2 mld euro przychodów. Obszarem, w którym Carlyle widzi najlepszą przyszłość dla Flendera, jest azjatycki rynek energetyki wiatrowej.

Oczekuje się, że transakcja sprzedaży Flendera zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie 2021 r., wymagając przedtem uzyskania odpowiednich aprobat antymonopolowych oraz zezwoleń na inwestycje zagraniczne.

źródło: Drives & Controls