Siemens i Google ułatwią korzystanie ze sztucznej inteligencji w produkcji

| Gospodarka Przemysł 4.0

Firmy Siemens i Google Cloud ogłosiły współpracę mającą na celu optymalizację procesów fabrycznych i poprawę produktywności. Siemens planuje zintegrować chmurę danych Google Cloud i technologie AI/ML (artificial intelligence/machine learning) z własnymi systemami automatyzacji fabryk, aby pomóc producentom we wprowadzaniu innowacji.

Siemens i Google ułatwią korzystanie ze sztucznej inteligencji w produkcji

Partnerzy twierdzą, że ich połączone technologie pozwolą zharmonizować dane fabryczne, uruchomić oparte na chmurze modele AI/ML na tych danych i wdrożyć algorytmy w sieci edge. Są one ukierunkowane na zastosowania takie, jak wizualna kontrola produktów lub przewidywanie zużycia maszyn na liniach montażowych.

Zdaniem Siemensa i Google'a wielu producentów nadal używa starszego oprogramowania i wielu systemów do analizy informacji o zakładzie, co wymaga dużej ilości zasobów i częstych ręcznych aktualizacji w celu zapewnienia dokładności. Ponadto wiele przedsiębiorstw wdrożyło "wyspowe" projekty AI w fabrykach, jednak z trudem wdrażają sztuczną inteligencję na dużą skalę, w ramach swoich globalnej działalności.

Wdrażanie sztucznej inteligencji w fabrykach i integrowanie jej z systemami automatyki i sieciami wymaga obecnie specjalistycznej wiedzy i technologii, takich jak np. Siemens Industrial Edge. Celem współpracy między Google Cloud a Siemensem jest ułatwienie wdrażania sztucznej inteligencji i zarządzania nią na dużą skalę.

- Potencjał sztucznej inteligencji do radykalnej transformacji hali produkcyjnej jest daleki od wyczerpania. Wielu producentów wciąż tkwi w projektach pilotażowych AI - chcemy to zmienić. Połączenie technologii AI/ML z Google Cloud z rozwiązaniami Siemensa dla Industrial Edge oraz operacji przemysłowych będzie dla branży produkcyjnej punktem zwrotnym - mówił Axel Lorenz, wiceprezes ds. sterowania i automatyzacji fabryk w Siemens Digital Industries.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również