Siemens ogłosił kolejny projekt związany z zielonym wodorem

| Gospodarka Aktualności

Siemens ogłosił kolejny projekt mający na celu wytwarzanie czystego wodoru w procesie elektrolizy, z wykorzystaniem energii pochodzącej z OZE. Do produkcji paliwa zostanie wykorzystany elektrolizer pracujący w technologii PEM - w warunkach zasilania zmienną generacją z OZE sprawdzi się on lepiej niż elektrolizery alkaliczne.

Siemens ogłosił kolejny projekt związany z zielonym wodorem

Firma zapowiedziała uruchomienie elektrolizera o mocy 6 MW w Wunsiedel, w Bawarii, w pobliżu należącej do niemieckiego koncernu fabryki baterii. Obecnie nie jest to imponujący poziom mocy, jednak przewidziano już drugi etap inwestycji, w którym zdolność do produkcji wodoru wzrośnie dwukrotnie, a zastosowana, skalowalna technologia daje możliwość dalszego zwiększania efektywności instalacji.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia zostanie wykorzystany elektrolizer w technologii PEM (Proton Exhchange Membrane), opracowany przez Siemensa model Silyzer 300. Urządzenie przy efektywności na poziomie 75% może wytworzyć od 100 do 2 tys. kg wodoru w ciągu godziny. Uruchomienie instalacji zajmuje mniej niż minutę, a jej żywotność oszacowano na 45 lat.

Firma wskazuje, że technologia PEM sprawdza się lepiej w produkcji wodoru z wykorzystaniem zmiennej generacji energii elektrycznej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych niż elektrolizery alkaliczne.

Produkcja wodoru w Europie

Na modelu Silyzer 300 bazuje największa uruchomiona dotąd instalacja do produkcji zielonego wodoru w Europie. Powstała ona w austriackim mieście Linz na początku 2017 roku, w ramach pilotażowego projektu H2FUTURE. Moc instalacji wynosi 6 MW, a realizacja tego przedsięwzięcia wyniosła 18 mln euro, z czego 12 mln euro pochodziło z unijnego programu Horyzont 2020.

Budowa instalacji zlokalizowanej w Wunsiedel rozpocznie się jeszcze w tym roku, a produkcja wodoru ma zostać uruchomiona do końca 2021 roku. Początkowa zdolność produkcyjna elektrolizera ma wynosić 900 ton wodoru rocznie, a po zaplanowanej rozbudowie obiektu efektywność ma wzrosnąć do 2 tys. ton.

Wytwarzany wodór będzie transportowany ciężarówkami do odbiorców zlokalizowanych w Niemczech i Czechach. Z czasem na miejscu powstaną publicznie dostępne stacje tankowania wodorem.

Kto ma największy elektrolizer?

Obecnie największy na świecie elektrolizer wytwarzający wodór z wykorzystaniem OZE znajduje się w Japonii. Jego moc wynosi 10 MW i jest zasilany energią generowaną przez pobliską elektrownię PV o mocy 20 MW. Japońska instalacja powstała w ramach projektu Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R).

Instalacja została zbudowana w mieście Namie w prefekturze Fukushima, a za jej uruchomienie odpowiada konsorcjum firm z udziałem Toshiby, rządowej agencji New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) i Tohoku Electric Power.

źródło: Gramwzielone.pl