Wodorowy pociąg Coradia iLint rozpocznie regularne kursy

| Gospodarka Aktualności

W listopadzie regularne kursy rozpocząć ma pociąg wodorowy firmy Alstom - Coradia iLint. Będzie obsługiwał pasażerów operatora ÖBB - Austriackich Kolei Federalnych. Maszyna wyprodukowana w Salzgitter w Niemczech wykorzystuje ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru i tlenu w energię elektryczną, co oznacza redukcję szkodliwych emisji do zera. Pociąg przez trzy miesiące będzie kursował na trasach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu.

Wodorowy pociąg Coradia iLint rozpocznie regularne kursy

We wrześniu 2018 r. dwa poprzedzające produkcję seryjną wodorowe pociągi Coradia iLint rozpoczęły stałą obsługę pasażerską w Dolnej Saksonii w Niemczech. Po półtorarocznej eksploatacji i przejechanych ponad 180 tys. kilometrów, Alstom otrzymał zielone światło na dostawę 14 pociągów tej serii, począwszy od 2022 r. Austriacki operator ÖBB przetestuje teraz model Coradia iLint na regionalnych liniach, na południu kraju. Pasażerowie powinni spodziewać się szybkiej jazdy w komfortowych warunkach – pociąg charakteryzuje się niskim poziomem hałasu, może rozpędzić się do 140 km/h, a przy tym jest w pełni bezemisyjny - emituje jedynie parę wodną i wodę.

W Niemczech Alstom sprzedał już 41 pociągów wodorowych. Technologią tą zainteresowane są także inne kraje, m.in. Wielka Brytania, Holandia, Francja i Włochy.

źródło: Contrust