Alstom uzyskał zgodę władz UE na przejęcie Bombardiera

| Gospodarka Aktualności

Francuski Alstom niedawno uzyskał zgodę władz UE na przejęcie kanadyjskiego Bombardiera, w ramach umowy, dzięki której firma stanie się drugim co do wielkości na świecie producentem taboru kolejowego - po chińskim CRRC. Alstom spodziewa się sfinalizowania transakcji w pierwszej połowie 2021 roku.

Alstom uzyskał zgodę władz UE na przejęcie Bombardiera

Sukces Alstomu w uzyskaniu zgody na transakcję o wartości sięgającej 6,2 mld euro (7,4 mld dolarów) kontrastuje z nieudaną w zeszłym roku próbą połączenia aktywów kolejowych z Siemensem AG.

- Dzięki kompleksowym środkom zaradczym oferowanym w celu rozwiązania problemów dotyczących konkurencji w obszarach szybkich kolei i sygnalizacji na głównych liniach, komisja była w stanie szybko przejrzeć i zatwierdzić tę transakcję - powiedziała Margrethe Vestager, europejska komisarz ds. konkurencji.

Komisja podała, że ​​Alstom sprzeda francuską fabrykę w Reichshoffen, swoją regionalną jednostkę kolejową Coradia Polyvalent oraz oddział pociągów podmiejskich i powiązane zakłady produkcyjne zlokalizowane w Hennigsdorf, w Niemczech. Firma zgodziła się również sprzedać udział Bombardiera w konsorcjum z Hitachi i zapewnić rywalom dostęp do niektórych rozwiązań w ramach systemów sterowania pociągami i sygnalizatorów opracowanych przez Bombardiera.

Związek zawodowy Alstom Force Ouvriere powiedział, że operacja jest finansowo ryzykowna i ma na celu jedynie wzmocnienie pozycji, nawet jeśli oznacza to odcięcie niektórych części firmy.

źródło: Reuters