Powstaje system automatycznego prowadzenia pociągów pasażerskich

| Gospodarka Aktualności

W Dolnej Saksonii firma Alstom zrealizuje pilotażowy projekt wdrożenia systemu automatycznego prowadzenia pociągów - Automatic Train Operation (ATO) - w codziennej obsłudze regionalnych pociągów pasażerskich. Będzie to pierwszy na świecie taki system obsługujący regionalne przewozy osób. Federalne Ministerstwo Gospodarki Niemiec przyznało Alstomowi "Nagrodę za Innowacyjność w Dziedzinie Regulowanych Środowisk Testowych". Alstom jest globalnym liderem w dziedzinie ATO dla systemów metra.

Powstaje system automatycznego prowadzenia pociągów pasażerskich

Projekt rozpocznie się w 2021 r. we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Aglomeracji Brunszwiku (Regionalverband Großraum Braunschweig), Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) oraz Uniwersytetem Technicznym w Berlinie (TU Berlin). Testowy przejazd pierwszych zautomatyzowanych pociągów zaplanowano na początek roku 2023.

Po wyborze tras i urządzeń niezbędnych do zautomatyzowanych przejazdów odbędą się testy z udziałem Przedsiębiorstwa Kolejowego "Metronom", przewoźnika z Dolnej Saksonii oraz dwóch pociągów regionalnych Coradia Continental, należących do Spółki Kolei Regionalnych Aglomeracji Brunszwiku (Regionalbahnfahrzeuge Großraum Braunschweig GmbH).

W związku z projektem, dwa pociągi opracowane w ramach platformy Alstom Coradia Continental zostaną wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS) oraz dodatkowe urządzenia systemu automatycznego prowadzenia pociągów (ATO). Urządzenia te umożliwią automatyczne prowadzenie pociągów, testując przy tym różne stopnie automatyzacji (GoA): GoA3 dla regularnej obsługi pasażerskiej oraz GoA4 podczas manewrowania. GoA3 to w pełni autonomiczny przejazd pociągu, uwzględniający jednak udział asystenta, który w nagłych wypadkach może zainterweniować. GoA4 jest przeznaczony do jazdy bezobsługowej, podczas której na pokładzie personel nie jest obecny, istnieje jednak możliwość kontroli zdalnej.

Projekt przyczyni się do rozwoju regulacji prawnych i procesowych, które będą porządkować kwestie związane z ATO. Firma Alstom jest liderem europejskiego projektu ATO w ramach inicjatywy Shift2Rail, jest także zaangażowana w projekt automatyzacji pociągów towarowych francuskiego przewoźnika kolejowego SNCF.

źródło: Alstom

Zobacz również