Do 2025 roku w Pekinie ma jeździć 10 tys. pojazdów wodorowych

| Gospodarka Aktualności

Jak poinformowały państwowe media, miasto Pekin do 2025 r. chce mieć na drogach ponad 10 tys. pojazdów z ogniwami paliwowymi i zbudować 74 stacje tankowania wodoru. Stolica Chin opracowuje ambitny plan rozwoju w zakresie wykorzystywania tego niskoemisyjnego paliwa.

Do 2025 roku w Pekinie ma jeździć 10 tys. pojazdów wodorowych

Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych, ale dążą do osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r. Przewodzą globalnej ekspansji zastosowań energii odnawialnej, takiej jak energia słoneczna i wiatrowa, a w ciągu ostatnich kilku lat rozpoczęły planowanie obejmujące wodór. Wiele prowincji i miast usiłuje opracować plany dotyczące wodoru i stara się o dotacje państwowe, aby pobudzić sektor.

Pekin prognozuje, że zużycie wodoru w transporcie drogowym i produkcji energii osiągnie na terenie miasta 50 ton dziennie do 2023 r. oraz 135 ton do roku 2025, poinformował Beijing Daily, powołując się na projekt planu samorządowego na lata 2021-2025. Częścią nowej floty pojazdów napędzanych wodorem byłyby te, które zostaną przygotowane na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 i wdrożone w Pekinie oraz w jego pobliżu. Później nastąpić ma rozszerzenie eksploatacji takich pojazdów na autostrady w regionie Pekin-Tianjin-Hebei, aby zastąpić ciężkie ciężarówki na olej napędowy.

Według raportu, w latach 2021-2025 około 4400 ciężarówek przejdzie na ogniwa paliwowe, co ma zastąpić zużycie około 145 tys. ton oleju napędowego rocznie.

Pod koniec 2020 roku Chiny miały mniej niż 10 tys. ciężarówek i autobusów napędzanych wodorem, przy rocznym zużyciu paliwa na poziomie 3 tys. ton - drugim co do wielkości na świecie po Stanach Zjednoczonych. Producent samochodów Beiqi Foton Motor, z siedzibą w Pekinie, ogłosił we wrześniu ubiegłego roku, że zamierza sprzedać 4 tys. pojazdów napędzanych wodorem do 2023 r. i 15 tys. takich pojazdów do roku 2025.

Stolica Chin ma pozyskiwać część produkcji wodoru od firmy Yanshan Petrochemical Corp, należącej do państwowej rafinerii Sinopec Corp, która chce zostać największym producentem wodoru w Chinach.

źródło: Reuters