Do 2025 roku wartość rynku wodoru przekroczy 12 mld dolarów

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Światowy rynek wodoru w 2020 roku osiągnął wartość 9,8 mld dolarów, przy wzroście 3,45% rocznie, notowanym od roku 2015. Prognozuje się, że do 2025 roku wartość tego segmentu wyniesie 12,17 mld dolarów. Wzrost ten napędza popyt w segmencie energetycznym, naftowym i gazowym. Według analityków, do roku 2030 wartość rynku wodoru osiągnie wartość 15 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR na poziomie 4,28%.

Do 2025 roku wartość rynku wodoru przekroczy 12 mld dolarów

Co napędza rynek wodoru?

Wodór jest wykorzystywany do produkcji amoniaku, metanolu i innych chemikaliów, takich jak cykloheksan, anilina, kwas solny i inne. Jest ekstrahowany z gazu ziemnego, a następnie łączony z azotem w celu wytworzenia nawozów, na przykład amoniaku, który jest wykorzystywany do maksymalizacji wzrostu upraw. Jak szacuje Cambridge University, w 2018 roku około 96% całkowitej produkcji wodoru, czyli 74 Mt, wykorzystywano w przemyśle chemicznym. Tym samym, duże zapotrzebowanie na chemikalia pobudziło rozwój rynku wodoru. W 2020 roku rynek rafineryjny odpowiadał za 52,4% segmentu wodoru. Oczekuje się, że będzie to najszybciej rozwijający się sektor, ze wskaźnikiem CAGR na poziomie 4,7% w latach 2020-2025.

Koszty związane z wykorzystaniem wodoru

Głównym wyzwaniem dla rynku wodoru są wysokie koszty jego wychwytywania, skraplania i transportu. Wodór może być transportowany w postaci płynnej lub gazowej różnymi środkami lokomocji, takimi jak kolej, statki, samochody. Paliwo to może być także dostarczane za pomocą rurociągów. W przypadku transportu statkiem wodór musi zostać skroplony, a do rurociągów sprężony. Oba te procesy wymagają ogromnych ilości energii elektrycznej.

Obecnie agencje rządowe sformułowały różne przepisy dotyczące prawidłowego przechowywania i transportu wodoru. Wytyczne te wpływają również na ceny transportu. Analitycy spodziewają się, że wysokie koszty transportu wpłyną na marże producentów wodoru i ograniczą rozwój rynku.

W 2020 roku butle odpowiadały za 56% segmentu transportu wodoru. Zgodnie z prognozami naczepy wyposażone w zbiorniki wysokociśnieniowe będą najszybciej rozwijającym się segmentem na rynku wodoru, ze wskaźnikiem CAGR na poziomie 4,89%.

Kto ma największy udział w rynku wodoru

Region Azji i Pacyfiku w roku 2020 odpowiadał za 40,2% światowego rynku wodoru. Za nim uplasowały się kraje Europy Zachodniej i Ameryka Północna. Kolejne miejsca zajęły pozostałe regiony. W przyszłości najszybciej rozwijającymi się regionami na rynku wodoru będą Ameryka Południowa i Bliski Wschód. Obecnie w skład piątki głównych producentów wodoru wchodzą: Air Products and Chemicals, Grupa Linde, L'Air Liquide, Taiyo Nippon Sanso i Air Water.

źródło: Business Research Company