Amoniak jako potencjalne paliwo dla energetyki

Japońska spółka Mitsui planuje zainwestować ponad 100 mld jenów (899 mln dolarów) w budowę zakładu produkującego paliwo bazujące na amoniaku, które podczas spalania nie emituje dwutlenku węgla. Zakład, który ma powstać w Australii Zachodniej, będzie mógł przesyłać do Japonii 1 mln ton paliwa rocznie.

Posłuchaj
00:00

Oczekuje się, że ten ruch pomoże japońskiemu rządowi osiągnąć cel, jakim jest zakup 3 mln ton amoniaku w 2030 roku. Firmy Mitsui, Mitsubishi i Itochu podjęły już decyzję o produkcji 1 mln ton amoniaku rocznie w Kanadzie. Mitsubishi ma również plany związane z produkcją w USA, które chce zrealizować w drugiej połowie tej dekady.

Mitsui wybuduje zakład w pobliżu pola gazowego, w którym posiada 50% udziałów. Będzie wykorzystywać tamtejszy gaz do produkcji amoniaku, który będzie eksportowany do Japonii i dostarczany krajowym firmom energetycznym w 2028 roku. Na tym obszarze, w pobliżu fabryki zostaną zainstalowane kompresory gazu odpadowego. Dwutlenek węgla emitowany podczas produkcji będzie sprężany i magazynowany w złożu gazu odpadowego.

Według szacunków, koszt wytworzenia energii elektrycznej przy użyciu paliwa na bazie amoniaku wynosi 23,5 jena (21 centów) za kilowatogodzinę, co stanowi około jedną czwartą ceny wodoru. Prawie 90% z 200 mln ton rocznej światowej produkcji amoniaku jest przeznaczona do wytwarzania środków rolniczych. Technologie produkcji i transportu tego paliwa cysternami została już w pełni dopracowana, jednak w przypadku zastosowań energetycznych obecne rozwiązania mogą być niewystarczające.

Źródło: Nikkei Asia

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Sterowanie i kontrola - fundamenty automatyki w jeszcze nowszym wydaniu
PLC, HMI, Oprogramowanie
Oprogramowanie GenAI Studio wzmocni rozwój dużych modeli językowych - LLM
Aktualności
Rozwój oświetlenia samolotów
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Aktualności
Maszyny do produkcji papieru
Przemysł 4.0
Emerson rozwija DeltaV Mimic: nowa wersja 6.LTS wspiera zaawansowane symulacje cyfrowe
Powiązane treści
Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem na wodór
Do 2025 roku wartość rynku wodoru przekroczy 12 mld dolarów
Chłodzenie z użyciem amoniaku - co należy mieć na uwadze
Samsung SDI zbuduje fabrykę baterii w USA, w stanie Illinois

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów