W Japonii powstaje pierwsza elektrownia na wodór

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W japońskim mieście Fujiyoshida, w prefekturze Yamanaki, powstanie pierwsza komercyjna elektrownia wodorowa. Jej początkowa moc będzie wynosić 360 kW, co pozwoli zasilić prawie setkę gospodarstw domowych. Wykonawca projektu, firma eRex wykorzysta turbiny gazowe napędzane paliwem syntetycznym, którego głównym składnikiem będzie wodór. Elektrownia zostanie uruchomiona w 2022 roku.

W Japonii powstaje pierwsza elektrownia na wodór

Wodór do elektrowni dostarczy firma Hydrogen Technology, która wycenia koszt produkcji kilograma na około 7,25 dolara. Na początku dostawca zamierza sprzedawać paliwo po niższej cenie niż koszt produkcji. Większe zamówienia pozwolą w przyszłości nadrobić straty.

W celu zapewnienia rentowności powstanie elektrownia dostarczająca energię dla sektora przemysłowego. W planach pozostaje budowa obiektu wytwarzającego od 50 do 100 MW energii. Umożliwiłoby to redukcję kosztów produkcji z obecnych 0,53 dolara do 0,15 dolara za kWh, do 2024 roku.

W kwietniu tego roku norweski Equinor i brytyjski SSE poszli w ślady Japonii i ogłosili plany budowy pierwszej elektrowni wodorowej pod nazwą Keadby Hydrogen. Obiekt ma być zlokalizowany na Wyspach Brytyjskich. Byłaby to pierwsza na świecie duża elektrownia w pełni zasilana wodorem. Dzięki odpowiednim działaniom rządowym uruchomienie Keadby Hydrogen byłoby możliwe przed końcem dekady.

źródło: money