Rynek transportu kolejowego osiągnie wartość 676 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Transport szynowy ma wiele zalet. Metro, tramwaje i pociągi są stosunkowo szybkie, a czas podróży nimi skraca dodatkowo niezależność od utrudnień i korków na drogach. Poza tym są tanie oraz bezpieczne - wypadki na torach zdarzają się nieporównywalnie rzadziej niż w ruchu drogowym.

Rynek transportu kolejowego osiągnie wartość 676 mld dolarów

Dane przedstawione w raporcie przygotowanym przez agencję analityczną The Business and Research wykazują, że rynek transportu kolejowego wzrośnie w 2022 roku do 509 mld dolarów, czyli tempo wzrostu utrzyma się na poziomie 8,4%. Dla porównania, w roku 2021 było to 469,74 mld dolarów. Przedstawione dane obejmują tylko transport szynowy pasażerski i towarowy z wykluczeniem miejskiego.

Analitycy wskazują, że w 2026 roku rynek transportu kolejowego osiągnie wartość 676,26 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR na poziomie 7,4%. Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi tego sektora jest stabilny wzrost gospodarczy w wielu krajach rozwiniętych i rozwijających się. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (International Monetary Fund - IMF) w 2020 roku światowy wzrost PKB wyniósł 3,3%, a w 2021 roku - 3,4%. Odbicie cen surowców po znacznym spadku pozytywnie wpłynie na rynek transportu kolejowego.

Technologia ADAS zdobywa udział w rynku kolejowym

Zaawansowany system wspomagania ADAS jest coraz częściej stosowany w branży transportu kolejowego. Systemy te zapewniają zautomatyzowane ostrzeganie, ochronę, obsługę, nadzór i kontrolę układu sterowania. Pomagają również w spełnieniu rygorystycznych przepisów rządowych dotyczących bezpieczeństwa pasażerów.

Dotychczas dostarczono takie systemy do około 60 milionów lokomotyw. Firmy, które odpowiadają za te systemy, to m.in. Thales, Alstom, Bombardier, Hitachi, Ansaldo STS i Siemens.

Do grona głównych podmiotów na rynku kolejowym należą: China Railway, Deutsche Bahn, Indian Railways, JSC Russian Railways, BNSF Railway, Union Pacific, Berkshire Hathaway, Central Japan Railway, Canadian National Railway i CSX.

 

źródło: The Business and Research