PKN Orlen stworzy hub wodorowy we Włocławku

PKN Orlen do końca 2021 roku wybuduje we Włocławku hub wodorowy. Ma on wytwarzać do 600 kg wodoru na godzinę. Inwestycja obejmuje infrastrukturę logistyczną i dwie stacje tankowania. Paliwo ma być przeznaczone do transportu publicznego i towarowego. Koncern zawarł już kilka umów z samorządami, które mają być potencjalnymi odbiorcami tego paliwa. Do ich grona należą m.in. Krakowski Holding Komunalny, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie i Miasto Płock.

Posłuchaj
00:00

Do końca sierpnia koncern ma ogłosić przetarg na realizację hubu wodorowego. Obiekt zostanie zlokalizowany na terenie zakładu ANWIL. Planowane moce produkcyjne początkowo będą wynosić 170 kg na godzinę. Architektura hubu będzie modułowa, co umożliwi elastyczne zwiększanie produkcji. Obecnie we Włocławku wodór powstaje przy pomocy elektrolizy solanki i jest produktem ubocznym procesu pozyskiwania chloru. Wcześniej paliwo to powstawało przy pomocy tej metody w instalacji do produkcji amoniaku.

Wraz z rozwojem rynku paliwo wodorowe trafi do samochodów osobowych i autobusów dalekobieżnych. W długiej perspektywie Orlen zakłada dostawy wodoru na potrzeby statków, promów, czy zastosowań stacjonarnych, jak np. ogrzewnictwo. Planowana jest również możliwość sprzedaży wodoru podmiotom trzecim, które wprowadzą go na inne rynki zbytu, np. do przemysłu spożywczego czy metalurgicznego.

Oprócz hubu wodorowego Orlen rozwija również inne technologie wodorowe w biorafinerii mieszczącej się w Trzebini, w której rozpoczęcie produkcji wodoru zaplanowano na 2021 rok. Obecnie w Niemczech Orlen posiada dwie stacje tankowania wodorem, a od czerwca 2021 roku grupa udostępni trzy takie stacje w Czechach.

Inwestycje w infrastrukturę dla transportu opartego o paliwo wodorowe wpisują się w europejską strategię rozwoju i odpowiadają na unijne cele środowiskowe zakładające, że do 2030 roku branża transportowa zminimalizuje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o 30%, w porównaniu z wartościami z 2005 roku. Obok zeroemisyjnych pojazdów i biopaliw II generacji, wodór jest wymieniany jako paliwo przyszłości, które rzeczywiście może doprowadzić do realizacji europejskich celów środowiskowych.

Źródło: Orlen

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Powiązane treści
W Hesji powstanie pierwsza stacja tankowania wodoru dla pociągów pasażerskich
Współpraca PGE i PKN Orlen
PKN Orlen będzie miał własne Centrum Badawczo-Rozwojowe
TRAKO 2021 - PESA zaprezentowała pierwszą polską lokomotywę na wodór
Hyundai rozpoczyna dostawy wodorowych ciężarówek Xcient Fuel Cell
Uruchomiono największą elektrownię PV we Włoszech
Półtora roku udanej eksploatacji pierwszych pociągów wodorowych
Energa inwestuje w nową farmę PV
Wodorowy pociąg Coradia iLint rozpocznie regularne kursy
Prognoza dla rynku wodoru w przemyśle

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów