W Japonii uruchomiono największy na świecie elektrolizer o mocy 10 MW

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W Japonii zbudowano największy na świecie elektrolizer o mocy 10 MW, który posłuży do wytwarzania wodoru z udziałem energii elektrycznej. Instalacja powstała w mieście Namie, w prefekturze Fukushima i współpracuje z elektrownią fotowoltaiczną o powierzchni 180 tys. m², dysponującą mocą 20 MW. Elektrolizer powstał w ramach projektu prowadzonego pod nazwą Fukushima Hydrogen Energy Research Field (FH2R). Za uruchomienie instalacji odpowiadało konsorcjum Toshiby, Tohoku Electric Power i rządowej agencji New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO).

W Japonii uruchomiono największy na świecie elektrolizer o mocy 10 MW

Elektrolizer umożliwia wytworzenie 1200 Nm³ wodoru w ciągu godziny, a jego budowa stanowi początek realizacji jeszcze większych instalacji tego typu. Wytworzony wodór będzie transportowany głównie cysternami i rurociągami do użytkowników w prefekturze Fukushima, Tokio i innych regionów. Wodór ma być wykorzystywany do zasilania pojazdów na ogniwa paliwowe i magazynów energii.

Największy europejski elektrolizer powstał w austriackim mieście Linz. W jego projekt zaangażował się m.in. Siemens, który dostarczył generator wodoru mocy 6 MW. Inwestycja ta wyniosła 18 mln euro, z czego 12 mln euro stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych. W ostatnim czasie firmy Shell i Gasunie ogłosiły plan uruchomienia w Holandii do 2030 roku elektrolizera, który będzie współpracował z morską farmą wiatrową o mocy 3-4 GW. Według planów moc tej elektrowni dekadę później miałaby wzrosnąć do 10 GW, a produkcja wodoru do 800 tys. ton rocznie. To pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 7 Mt w skali roku.

Koszt produkcji wodoru przy pomocy źródeł odnawialnych obecnie wynosi 6 dolarów za kg, a z paliw kopalnych jest ponad 3-krotnie niższy. Rozwój technologii wytwarzania wodoru i rosnąca skala budowy elektrolizerów wraz ze spadkiem kosztów energii z OZE powinny obniżyć cenę bezemisyjnego procesu pozyskiwania wodoru.

źródło: Toshiba-energy