W Niemczech powstanie gazociąg do transportu wodoru pochodzącego z OZE

Firmy BP, RWE Generation, OGE i Evonik zawarły porozumienie w ramach projektu GET H2 Nukleus, który dotyczy uruchomienia gazociągu o długości 130 km. Ma on posłużyć do transportowania wodoru wytworzonego z nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wodór będzie dostarczany gazociągiem do odbiorców przemysłowych zlokalizowanych w Marl, Lingen i Gelsenkirchen. Zostanie on wykorzystany m.in. w rafineriach należących do koncernu BP.

Posłuchaj
00:00

Paliwo będzie generowane w elektrolizerze o mocy 100 MW zlokalizowanym w Lingen. Obiekt ten ma być uruchomiony przez spółkę energetyczną RWE Generation. Dostęp do sieci gazociągów ma być otwarty dla innych dostawców i odbiorców wodoru. Produkcja i dostawy tego paliwa mają się rozpocząć pod koniec 2022 toku.

Do przesyłania wodoru zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura sieci gazociągowej należąca do operatorów OGE i Nowega. Autorzy projektu GET H2 Nukleus zapewniają, że będzie to pierwszy publiczny wodorowy gazociąg w sektorze regulowanym. Budową dodatkowych rurociągów na potrzeby projektu zajmie się firma Evonik.

Źródło: Evonik

Powiązane treści
Rynek gazów szlachetnych - prawie 13 mld dolarów w 2027
W Japonii uruchomiono największy na świecie elektrolizer o mocy 10 MW
Solaris dostarczy 25 wodorowych autobusów do Niemiec
Rynek gazów technicznych - 154 mld dolarów w 2030 roku
Volkswagen przygotowuje się do zamknięcia swoich fabryk
Prognoza dla rynku wodoru w przemyśle
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Obudowy, złącza, komponenty
Firma Dold tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Roboty
20 mln dolarów dla Motor Ai na rozwój bezpiecznej jazdy autonomicznej
Komunikacja
Promotorzy Ethernetu jednoparowego wstrzymują rywalizację - rusza współpraca
Roboty
DHL uruchamia flotę 138 robotów Exotec – rewolucja automatyzacji magazynowej w logistyce farmaceutycznej
Roboty
Wyniki finansowe firmy KUKA
Silniki i napędy
Nidec ACIM uruchamia w Chinach nową superfabrykę silników

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów