Volkswagen przygotowuje się do zamknięcia swoich fabryk

| Gospodarka Aktualności

Volkswagen, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, ogłosił przygotowania do zamknięcia jeszcze w tym tygodniu swoich fabryk w Hiszpanii, w portugalskim Setubal, w Bratysławie na Słowacji, a także zakładów Lamborghini i Ducati we Włoszech.  Także większość innych niemieckich i europejskich zakładów rozpocznie przygotowania do zawieszenia produkcji - prawdopodobnie na dwa do trzech tygodni. Wznowiona została natomiast produkcja w Chinach, z wyjątkiem fabryk VW w Changsha i Urumqi.

Volkswagen przygotowuje się do zamknięcia swoich fabryk

 

Koncern ostrzega, że ten rok będzie dla branży motoryzacyjnej wyjątkowo trudny. W lutym Volkswagen szacował, że tegoroczne dostawy pojazdów będą porównywalnie stabilne jak w roku 2019. Prognozy wskazywały również zwrot operacyjny ze sprzedaży w 2020 roku w przedziale od 6,5 do 7,5%.

- Rozprzestrzenianie się koronawirusa ma obecnie wpływ na globalną gospodarkę. Nie wiadomo jak poważnie, lub na jak długo, panująca epidemia wpłynie  na grupę Volkswagena. Prognozowane na ten rok wyniki w obecnej sytuacji są niemożliwe do osiągnięcia - powiedział w oświadczeniu dyrektor finansowy Frank Witter.

Grupa Volkswagena poinformowała, że ​​jej całoroczny zysk operacyjny wzrósł o 22% do 16,9 mld euro (18,5 mld dolarów) dzięki dobrej sprzedaży samochodów z wyższą marżą i niższym opłatom za olej napędowy, co przeciwdziałało osłabieniu branżowej koniunktury, która obniżyła zyski konkurencji. Na wzrost przychodów wpłynęły wyższe zyski marek VW, Porsche, Seat i Skoda oraz powrót do rentowności firmy Bentley.

Już teraz fabryka samochodów Volkswagena pod Lizboną zmniejszyła dzienną produkcję o 16% z powodu niedoboru pracowników, po tym jak władze w Portugalii nakazały zamknięcie wszystkich szkół w związku z wybuchem COVID-19 (Coronavirus disease). W roku ubiegłym zakład ten wyprodukował 254,6 tys. samochodów. Obecnie dzienne moce produkcyjne zostały zredukowane do 744 jednostek, w porównaniu ze standardową wydajnością wynoszącą 890 sztuk.

Firma odwołała wizyty w fabryce i ograniczyła spotkania z podmiotami zewnętrznymi. Siedmiu z 5536 pracowników zakładu zostało poddanych kwarantannie z powodu podejrzenia zakażenia wirusem. Obecnie nie potwierdzono żadnych przypadków.

źródło: Reuters