Ukończono budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Ukończono montaż wszystkich turbin największej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej Hornsea One zlokalizowanej w pobliżu wybrzeży Wielkiej Brytanii. Farma, należąca w 50% do duńskiego koncernu energetycznego Orsted i w 50% do funduszu Global Infrastructure Partners, składa się ze 174 wiatraków o jednostkowej mocy 7 MW.

Ukończono budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Morska elektrownia wiatrowa Hornsea One znajduje się w odległości 100 km od brytyjskiego wybrzeża i zajmuje powierzchnię 407 km², a jej całkowita moc wynosi 1,218 GW. Turbiny wiatrowe znajdują się na wysokości 190 m nad poziomem morza. Generowana energia będzie przetwarzana przez trzy stacje transformatorowe o mocy 400 MW każda. Do połączeń energetycznych wykorzystano w sumie 467 km kabli, które dostarczyła polska firma Tele-Fonika. Obecnie przedsiębiorstwo to uczestniczy w realizacji ponad 30% wszystkich przedsięwzięć związanych z budową morskich elektrowni wiatrowych.

Pełny obrót łopat jednego wirnika zainstalowanego na farmie Hornsea One jest w stanie wytworzyć ilość energii wystarczającą do zasilenia przez cały dzień pojedynczego gospodarstwa domowego, które w skali roku zużywa około 4 MWh. Elektrownia zostanie oficjalnie uruchomiona w przyszłym roku, stając się wówczas największym tego typu obiektem na świecie i jednocześnie najbardziej oddalonym od lądu.

źródło: gramwzielone.pl