Europejski gigant energetyczny zlikwiduje elektrownie węglowe

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Hiszpańska Iberdrola - jeden z największych koncernów energetycznych w Europie - podczas odbywającego się w Madrycie szczytu klimatycznego COP25 ogłosiła, że w 2020 roku zamknie swoje dwie ostatnie elektrownie węglowe zlokalizowane w Lada i Velilla, w Hiszpanii. Firma zapowiedziała również, że w tych regionach zbuduje farmy wiatrowe i elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 500 MW. Pracownicy likwidowanych obiektów zostaną częściowo przydzieleni do obsługi instalacji OZE i rozbiórki elektrowni.

Europejski gigant energetyczny zlikwiduje elektrownie węglowe

Obecnie łączna moc źródeł odnawialnych w grupie Iberdrola wynosi 30,9 GW, w tym 12,7 GW z elektrowni wodnych, 16,5 GW z lądowych farm wiatrowych i 0,7 GW z instalacji morskich, a także 0,6 z elektrowni PV.

W pierwszych 9 miesiącach br. koncern wytworzył w sumie 112,1 TWh energii elektrycznej, w tym 42,7 TWh pochodzących ze źródeł odnawialnych, 18,9 TWh z elektrowni jądrowych, 6,4 TWh z kogeneracji i 15,7 TWh z bloków gazowo-parowych. Energia wytworzona z węgla stanowi w tym zestawieniu 349 GWh, co oznacza ogromny spadek w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, w którym źródło to wygenerowało 1,33 TWh energii.

Hiszpańska firma stabilizuje dostawy energii ze źródeł OZE przy pomocy elektrowni szczytowo-pompowych o mocy 4,4 GW, wskazując, że jest to najlepsza pod względem wydajności metoda gromadzenia energii. Mimo to, Iberdrola uruchomiła niedawno swój pierwszy magazyn energii na bazie baterii.

Bateryjny magazyn, zbudowany w Caravaca de la Cruz, w południowo-wschodniej Hiszpanii, oferuje pojemność 3 MWh. W przypadku awarii sieci energetycznej będzie w stanie podtrzymywać zasilanie w gospodarstwach domowych przez nawet 5 godzin. Instalacja może reagować na zmiany zachodzące w sieci energetycznej w czasie krótszym niż sekunda.

Podlegająca hiszpańskiej grupie amerykańska spółka Avangrid planuje do połowy następnej dekady wybudować u wybrzeży stanu Connecticut morską farmę wiatrową o mocy 804 MW. Spółka spodziewa się, że zainstaluje na niej generatory o mocy jednostkowej wynoszącej co najmniej 14 MW. Obecnie największe turbiny wiatrowe, dysponujące 12 MW mocy, wchodzą dopiero do testów.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również