Za blisko 5 mld zł netto powstanie w Polsce największa elektrownia gazowa

| Gospodarka Aktualności

Na terenie należącej do grupy PGE Elektrowni Dolna Odra powstaną dwa bloki gazowo-parowe wyposażone w turbiny klasy H o znamionowej mocy 683 MWe każdy. Generalnym wykonawcą nowych obiektów będzie Polimex-Mostostal i amerykański General Electric. Umowa na realizację projektu została zawarta 30 stycznia 2020 roku, a jej wartość to 3,7 mld zł netto. Porozumienie obejmuje także 12-letni serwis o wartości ponad 1 mld zł netto. Uruchomienie bloków ma nastąpić pod koniec 2023 roku. Będzie to w Polsce najnowocześniejsza elektrownia opalana tego typu paliwem.

Za blisko 5 mld zł netto powstanie w Polsce największa elektrownia gazowa

Turbiny zostały zaprojektowane tak, aby w przyszłości - dzięki wprowadzeniu drobnych modyfikacji - mogły spalać gaz z domieszką wodoru. To pozwoli na dalszą redukcję emisji dwutlenku węgla przez te jednostki. Obecnie ich uruchomienie umożliwi ograniczenie emisji CO2 o nawet 3 mln ton rocznie. Paliwo do bloków będzie dostarczane z terminala LNG zlokalizowanego w Świnoujściu oraz planowanego gazociągu Baltic Pipe.

Bloki gazowo-parowe będą bazować na układzie jednowałowym. To rozwiązanie charakteryzuje się pracą w cyklu kombinowanym CCGT (Combined Cycle Gas Turbine). Każda jednostka składać się będzie z kotła odzysknicowego, generatora, turbiny gazowej i parowej kondensacyjnej. Bloki zostaną wyposażone w turbiny nowej generacji, które zapewnią wyższą sprawność na poziomie 63%. Jednostki mają charakteryzować się wysoką elastycznością, co ma duże znaczenie w przypadku stabilnej pracy systemu energetycznego połączonego ze źródłami OZE.

źródło: PGE