Zamknięto elektrownię typu CSP w Nevadzie

Firma SolarReserve, odpowiedzialna za budowę termalnej elektrowni słonecznej typu CSP (Concentrated Solar Power), kilka miesięcy temu ogłosiła bankructwo, jednak jej problemy miały początek już pod koniec 2016 roku. Były one związane z często występującymi awariami w elektrowni Crescent Dunes o mocy 110 MW. Do problemów firmy również przyczyniło się złe zarządzanie, co doprowadziło do utraty płynności finansowej. W związku z tym uruchomiona w 2016 roku elektrownia musiała w tym roku zostać zamknięta.

Posłuchaj
00:00

W elektrowni dochodziło do wycieków ze zbiorników służących do magazynowania energii w postaci stopionej soli, nagrzewanej przy pomocy skupionej wiązki światła słonecznego odbijanego przez zwierciadła. Obiekt Crescent Dunes był jedną z kilku tego typu elektrowni, w których wykorzystywano sterowanie za pomocą heliostatu z funkcją śledzenia słońca.

Realizacja tego projektu kosztowała nieco poniżej miliarda dolarów, z czego 737 dolarów pochodziło z pożyczonych środków rządowych. W związku z występowaniem problemów technicznych elektrownia typu CSP osiągała zaledwie 50% zakładanej sprawności. W roku 2018 utrzymywała się ona jedynie na poziomie 20%. To przyczyniło się do rozwiązania umowy zawartej pomiędzy koncernem energetycznym Nevada Energy a Solar Reserve.

Obecnie technologia termalnej energetyki słonecznej CSP wyraźnie przegrywa z coraz tańszą fotowoltaiką. Technologia CSP posiada możliwość magazynowania i oddawania energii do sieci w razie potrzeby.

Francuski koncern energetyczny Engie pokłada w tej technologii nadzieje . W roku ubiegłym uruchomił w Republice Południowej Afryki instalację tego typu o mocy 100 MW. Składa się ona z 384 tys. zwierciadeł, a całość zajmuje powierzchnię 4,5 km². Konstrukcja ta pozwala na produkcję energii elektrycznej jeszcze przez ok. 4,5 godziny po zachodzie słońca.

Źródło: gramwzielone.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Aktualności
OMRON otworzył nowoczesne Centrum Automatyzacji w Stuttgarcie – nowy etap w rozwoju Przemysłu 4.0
Roboty
PIAP Space ukończył budowę robotycznego ramienia TITAN do prowadzenia orbitalnych napraw satelitów
Roboty
EOAS: Innowacyjny system bezpieczeństwa dla cobotów od SICK i Universal Robots
Powiązane treści
Za blisko 5 mld zł netto powstanie w Polsce największa elektrownia gazowa
Iberdrola wybuduje pływającą elektrownię wiatrową
Europejski gigant energetyczny zlikwiduje elektrownie węglowe
Ekoenergetyka wprowadza ładowarki na skandynawski rynek
Rosyjska pływająca elektrownia jądrowa wypłynęła z Murmańska
W Danii powstała elektrownia słoneczna typu CSP

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów