W Danii powstała elektrownia słoneczna typu CSP

Elektrownia słoneczna typu Concentrated Solar Power zlokalizowana w pobliżu miasta Brønderslev osiągnęła właśnie pełną zdolność produkcyjną. Jej rozruch trwał od końca ubiegłego roku. To pierwsza taka elektrownia uruchomiona w Danii i jednocześnie jedna z niewielu w Europie. Jej moc cieplna wynosi 16,6 MWt. Energia produkowana będzie na potrzeby lokalnej sieci ciepłowniczej. Elektrownia wytwarzać może samą energię cieplną lub jednocześnie z nią energię elektryczną.

Posłuchaj
00:00

Energia cieplna z nowej elektrowni zaspokoić ma zapotrzebowanie miasta Brønderslev. Ponadto zasilać ma biomasową instalację typu ORC (Organic Rankine Cycle), która wytwarzać będzie energię elektryczną. Budowę tej instalacji zaplanowano na drugą połowę bieżącego roku.

Nowa duńska elektrownia słoneczna produkuje energię przy użyciu 40 rzędów luster o długości 125 m. Powierzchnia apertury luster odbijających promienie słoneczne wynosi 26,929 tys. m². Lustra kierują światło słoneczne na rury, w których znajduje się ciecz podgrzewana w ten sposób do temperatury 330°C. Dzięki temu powstać może para napędzająca turbinę elektryczną.

źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Świat zwraca się ku energii słonecznej - rośnie rynek regulatorów ładowania elektrowni PV
Francuzi zbudują największą elektrownię słoneczną w Europie
ABB zrealizuje dla największej w Kanadzie elektrowni słonecznej kontrakt o wartości 80 mln dolarów
Zjednoczone Emiraty Arabskie mają największą na świecie elektrownię słoneczną
Uruchomiono największą elektrownię słoneczną wykorzystującą technologię soczewek Fresnela
Dania zdemontuje kilka tysięcy turbin wiatrowych
Zamknięto elektrownię typu CSP w Nevadzie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Bezpieczeństwo
Lenze uzyskuje certyfikat IEC 62443-4-1: TÜV Rheinland potwierdza cyberbezpieczny proces rozwoju
Aktualności
Nowe inwestycje firm Stalwest i Consweld
Roboty
Rynek robotyki łazików księżycowych przyspiesza: osiągnie wartość 5,8 mld dolarów do 2033 roku
Aktualności
Współpraca ABB i LandingAI
Roboty
Humanoidalny RealBOT pokazuje przyszłość współpracy człowieka z robotem
Aktualności
Nowa fabryka Siemensa

Autonomiczna intralogistyka – elastyczność, bezpieczeństwo, efektywność

Wymagania w zakresie wydajności i ciągłości procesów sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w automatyzację intralogistyki. Dynamicznie rozwijającym się obszarem są autonomiczne roboty mobilne (AGV/AMR), które realizują zadania transportowe w sposób skalowalny, bezpieczny i dostosowany do zmiennych warunków środowiska produkcyjnego i magazynowego.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów