Uruchomiono największą elektrownię słoneczną wykorzystującą technologię soczewek Fresnela
| Gospodarka ArtykułyW Hiszpanii zakończono budowę elektrowni słonecznej Puerto Errado 2 o mocy 30 MW. To największa tego rodzaju elektrownia na świecie. Dzięki wyjątkowo wydajnej technologii generowana jest większa ilość energii niż w przypadku podobnych rozwiązań. Elektrownia w Murcii wytwarza energię elektryczną przy wykorzystaniu soczewek Fresnela.
Inwestycję realizowała firma Novatec Solar, której ABB jest strategicznym udziałowcem. W instalacji zastosowano technologię skupionej energii słonecznej (CSP - concentrating solar power) do generowania 30 MW (50 milionów kilowatogodzin energii rocznie) czystej energii słonecznej. To wystarczająco dużo, aby zasilić 15 tys. gospodarstw domowych i uniknąć około 16 tys. ton emisji CO2 rocznie.
PE2 jest trzecią komercyjną instalacją opartą na tej technologii. Elektrownia o mocy 1,4 MW dostarcza energię elektryczną do hiszpańskiej sieci wysokiego napięcia od 2009 r. W maju 2012 r. Novatec ukończył budowę jednostki o mocy 9,3 MW w elektrowni węglowej o mocy 2000 MW w Nowej Południowej Walii w Australii, po raz pierwszy łącząc technologię CSP z konwencjonalnym wytwarzaniem energii z węgla.
Przyjmując efektywność bloku energetycznego na poziomie 38%, ta innowacyjna technologia energetyki słonecznej produkuje więcej energii niż inne konstrukcje solarne. Ponadto stosując standardowe materiały, takie jak płyty z blachy oraz lustra szklane, koszty działania oraz budowy elektrowni są wyjątkowo niskie. Elektrownia słoneczna wykorzystująca technologię soczewek Fresnela zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię. Działa w niej automatyczny system czyszczenia, który zużywa niewielką ilość wody.
Funkcjonowanie elektrowni opiera się na opatentowanym i nagrodzonym modułowym kotle solarnym oraz unikalnym projekcie pola słonecznego składającego z soczewek Fresnela. Technologia wykorzystuje bezpośrednie wytwarzanie pary i - w przeciwieństwie do innych technologii energetyki słonecznej - nie wymaga w celu przekazywania ciepła ani wymienników ciepła, ani sieci wypełnionych olejem absorberów. Zamiast tego to wysoce ekonomiczne i sprawdzone rozwiązanie eksploatuje niemal płaskie lustra szklane. Kocioł wytwarza bezpośrednio parę o temperaturze do 500 stopni Celsjusza i ciśnieniu 100 barów.
Firmy ABB oraz Novatec Solar osiągnęły wyjątkową pozycję na rynku, oferując projekty pod klucz elektrowni słonecznych o mocy od 50 MW do ponad 250 MW, wykorzystujące technologię opartą na soczewkach Fresnela. Dzięki tej technologii możliwa jest m.in. rozbudowa elektrowni wykorzystujących paliwa kopalniane o technologie solarne, optymalizacja odzysku oleju, destylacja oraz chłodzenie przy pomocy energii słonecznej.
Elektrownia Puerto Errado 2 jest współwłasnością pięciu szwajcarskich zakładów użyteczności publicznej. 51% udziałów posiada Elektra Baselland, 12% Industrielle Werke Basel (IWB), 10% należy do Elektrizitaetswerke de Stadt Zurich, 6% do Elektrizitatswerke des Kantons Zurich, 6% do Energie Wasser Bern, a pozostałe 15% jest udziałem Novatec Solar.
źródło: ABB