W Norwegii powstanie największa w Europie farma wiatrowa o mocy 400 MW

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W Norwegii, w ramach projektu realizowanego w gminie Vefsn, w regionie Nordland powstanie farma wiatrowa o mocy 400 MW, na którą składać się będzie 75 turbin dostarczonych przez niemiecką firmę Nordex. Powstająca farma stanie się jedną z największych tego typu elektrowni w Europie. Będzie zasilać pobliską hutę aluminium znajdującą się w mieście Mosjøen.

W Norwegii powstanie największa w Europie farma wiatrowa o mocy 400 MW

Budowa farmy wiatrowej ma być zakończona jesienią 2021 roku. Turbiny będą instalowane na wysokości w przedziale 600-800 m nad poziomem morza, na stalowych masztach o wysokości 105 m. Moc jednostkowa zastosowanych generatorów wyniesie 5 MW. Po zakończeniu projektu Nordex będzie odpowiedzialny za techniczne utrzymanie turbin wiatrowych przez minimalny okres 20 lat, z możliwością jego przedłużenia do łącznie 30 lat.

Wykonawcą projektu jest firma Eolus Vind, która w roku 2018 zawarła z norweskim producentem aluminium Alcoa umowę na dostawę energii, na okres 15 lat . Eolus Vind jest jednym z najaktywniejszych deweloperów elektrowni wiatrowych na nordyckim rynku. Firma w trakcie swojej działalności zbudowała 615 turbin o łącznej mocy przekraczającej 1,2 GW.

Dla niemieckiego Nordexa jest to kolejne w tym roku zamówienie z krajów nordyckich na największe oferowane przez producenta turbiny. Na początku tego roku firma ogłosiła, że zawarła kontrakt z deweloperem OX2 na dostawę generatorów o mocy przekraczającej 5 MW. OX2 realizuje projekt farmy wiatrowej o mocy 286 MW, która będzie zlokalizowana w szwedzkim regionie Härjedalen. Jej uruchomienie zaplanowano na przyszły rok, a roczna produkcja ma wynosić przynajmniej 800 GWh energii elektrycznej.

źródło: Nordex