Vestas zwolni kilkuset pracowników

| Gospodarka Aktualności

Duński potentat w dziedzinie elektrowni wiatrowych ogłosił plan zwolnienia około 400 osób zatrudnionych głównie w północnej i środkowej Europie. Jak wyjaśnia CEO Vestasa Anders Runevad - firma dąży do utworzenia geograficznej struktury zatrudnienia odpowiadającej działalności prowadzonej na poszczególnych rynkach, która wykracza coraz bardziej poza Europę. Około 60% zwolnień dotyczyć będzie oddziałów duńskich i niemieckich - np. w fabryce w Hammel w Danii zlikwidowane ma być 80 etatów.

Vestas zwolni kilkuset pracowników

Zapowiadana redukcja zatrudnienia o blisko 1,6% ma się przyczynić do wygenerowania od 2019 roku oszczędności na kwotę około 30 mln euro. Vestas posiada oddziały w 79 krajach, gdzie łącznie pracuje 24,3 tys. osób.

W sierpniu Vestas poinformował o zamiarze zakończenia produkcji w hiszpańskiej fabryce w Leon, gdzie produkowano turbiny o mocy około 2 MW. Duńczycy wyjaśniali, że decyzja wynika z malejącego zainteresowania turbinami o takich parametrach. Zwolnione będą 362 osoby.

Ogłoszenie redukcji zatrudnienia następuje mimo rosnących zamówień na produkty Vestasa. W pierwszej połowie 2018 roku firma otrzymała zamówienia warte 3,9 mld euro na turbiny o mocy 5,436 GW. W tym samym okresie w roku 2017 Vestas zebrał zamówienia na wiatraki o łącznej mocy 4,716 GW, przy czym mimo znacznie mniejszej mocy urządzeń całkowita wartość kontraktów była wówczas wyższa i sięgnęła 4 mld euro.

źródło: gramwzielone.pl